XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

20 lat pierwszej w kraju Specjalnej Strefy Ekonomicznej

20 lat pierwszej w kraju Specjalnej Strefy Ekonomicznej
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Ponad 7 mld zł nakładów inwestycyjnych i 30 tys. miejsc pracy powstało od początku funkcjonowania Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Mielcu. Po tych 20 latach widzimy, że istnienie strefy to prawdziwy sukces - uważa wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu Marcin Zieliński.

W Jasionce odbyła się debata poświęcona funkcjonowaniu mieleckiej SSE, która powstała jako pierwsza w kraju w 1995 r. W Polsce obecnie funkcjonuje 14 SSE. Na Podkarpaciu istnieje również tarnobrzeska SSE, która - podobnie jak mielecka - zarządzana jest przez ARP.

Zieliński, wspominając początki mieleckiej strefy podkreślił, że powstała ona w specyficznym miejscu, gdzie istniała monokultura przemysłowa. Strefa miała utworzyć nowe miejsca pracy dla pracowników mieleckich zakładów lotniczych, które tworzyły głównie na rynki wschodnie.

- Agencja, ale także samorząd i rząd zrobiliśmy eksperyment, który się udał gdzieś na zewnątrz Polski, ale nikt nie wiedział, czy będzie to sukces także u nas. Ale po tych 20 latach widzimy, że to jest sukces. W jego efekcie z monokultury przemysłowej powstał tak naprawdę wielki park przemysłowy. W ślad za tą decyzją powstawały inne strefy w Polsce - dodał wiceprezes ARP.

Pytany o przyszłość SSE, które zgodnie z obowiązującymi przepisami mają działać tylko do 2026 r. powiedział, że w jego ocenie po tej dacie strefy będą nadal funkcjonować.

- Tendencja światowa jest taka, że strefy nadal będą - nie przesądzam, na jakich warunkach będą działać, bo mapa pomocy publicznej zmieniana jest co kilka lat w zależności od stopnia wzrostu zamożności regionu. Ta infrastruktura i kooperacja firm, które tu powstały w ramach strefy to wartość sama w sobie. Sądzę, że po roku 2026 r. strefy, w jakieś formule będą wciąż istniał - mówił.

Wiceprezes ARP zaznaczył, że w najbliższej przyszłości strefy będą chciały poszerzać się pod konkretne projekty. - To inwestor, który przyjdzie do nas z gotową koncepcją inwestycji będzie decydował, gdzie powstanie nowa podstrefa - dodał.

Do roku 2020 ARP zamierza przeznaczyć łącznie ponad 150 mln zł na rozbudowę infrastruktury w dwóch zarządzanych przez siebie strefach.

Z kolei dyrektor mieleckiego oddziału ARP Krzysztof Ślęzak powiedział w rozmowie z PAP, że w tym roku strefa powiększy się o nowe tereny m.in. w woj. lubelskim. - Planujemy też otworzyć się na nowe branże w tym m.in. spożywczą. Chcemy bliżej współpracować ze szkolnictwem i promować kooperację między firmami, które funkcjonują w strefie - dodał.

SSE Euro-Park Mielec znajduje się w 26 podstrefach w pięciu województwach; jej obszar to 1460 ha. Wiodące branże to m.in: lotnictwo, motoryzacja, tworzywa sztuczne i meble.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: 20 lat pierwszej w kraju Specjalnej Strefy Ekonomicznej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!