XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

200 lat temu powstała pierwsza uczelnia techniczna w Polsce

200 lat temu powstała pierwsza uczelnia techniczna w Polsce
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

W sobotę mija 200 lat od momentu powołania do życia Szkoły Akademiczno-Górniczej w Kielcach. Zdaniem historyków, można ją uznać za pierwszą polską politechnikę, która dała początek uczelniom technicznym. Wówczas myślano, że to właśnie zasoby ziemi świętokrzyskiej mają potencjał, by być centralnym ośrodkiem przemysłowym w Królestwie Polskim.

20 lutego 1816 roku, decyzją ówczesnego namiestnika Królestwa Polskiego Józefa Zajączka powołana została Główna Dyrekcja Górnicza w Kielcach.

"Jak możemy wyczytać w starych dokumentach, ściśle z tą Główną Dyrekcją miała być powiązana Szkoła Akademiczno-Górnicza. Była pierwszą polską uczelnią techniczną, a więc jakbyśmy to powiedzieli, używając dzisiejszej nomenklatury, była pierwszą polską politechniką" - powiedział PAP historyk i dyrektor Muzeum Historii Kielc dr Jan Główka.

W artykule 13 aktu powołującego uczelnię zaznaczono, że założono ją "w celu kształcenia zdatnych do Kopalni Urzędników i Officyalistów". Dyrekcja rozpoczęła swoją działalność już w czerwcu, a sama Akademia została uruchomiona w grudniu 1816 r.

Akademia działała do grudnia 1826 roku. "Wychowała kilkudziesięciu inżynierów, którzy później w Królestwie Polskim zajmowali się przemysłem, organizacją tych wszystkich ważnych przedsięwzięć, które były związane z postępem, kulturą techniczną" - powiedział dr Główka. Jak zaznaczył, ta dekada była niezwykle ważna nie tylko z punktu widzenia szkolnictwa wyższego technicznego, ale także nauki. "To także jest związane z transferem technologii, dlatego że wzorce, które zostały tutaj w Kielcach zastosowane pochodziły m.in. z Europy Zachodniej, z Saksonii" - podkreślił historyk.

Głównym inicjatorem uczelni był Stanisław Staszic, który doskonale znał Kielecczyznę. "Pełnił bardzo ważne funkcje w Warszawie, był jednym z dyrektorów wydziału przemysłu, był członkiem komisji rządowej ds. wewnętrznych i przemysłu. Zajmował się także oświeceniem i edukacją. Była to osoba, która doskonale nadawała się do tego, aby podjąć taką inicjatywę i ją zrealizować" - podkreślił dr Główka.

"Wówczas myślano, że rzeczywiście te zasoby ziemi świętokrzyskiej są na tyle istotne i ten potencjał miasta w jakiś sposób może wpłynąć na to, że przemysł w Królestwie Polskim będzie miał tutaj swój centralny punkt. Później okazało się, że trochę te szacunki były zawyżone" - tłumaczy.

Uczelnia mieściła się w północnym skrzydle dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich. Obecnie w pomieszczeniach, w których odbywały się zajęcia i działały laboratoria, znajduje się Galeria Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej Muzeum Narodowego w Kielcach.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: 200 lat temu powstała pierwsza uczelnia techniczna w Polsce

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!