65,6 mln osób przymusowo przesiedlonych na świecie

65,6 mln osób przymusowo przesiedlonych na świecie
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Rośnie liczba osób przymusowo przesiedlonych na świecie. W 2016 r. przed wojną i głodem uciekło 65,6 mln osób, o 300 tys. więcej niż rok wcześniej - alarmuje Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR). W sobotę przypada Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej.

Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2008 r. Wybór tej daty ma związek z tragicznym zdarzeniem, do którego doszło 19 sierpnia 2003 r., kiedy to 22 pracowników humanitarnych zginęło wskutek wybuchu bomby w siedzibie ONZ w Bagdadzie, stolicy Iraku.

Międzynarodowy Dzień Pomocy Humanitarnej w 2017 r. jest obchodzony pod hasłem "Cywile nie są celem". Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) oraz instytucje międzynarodowe apelują w ten sposób do światowych przywódców o zapewnienie bezpieczeństwa osobom niezaangażowanym bezpośrednio w działania zbrojne.

Do apelu przyłączyły się polskie organizacje pomocowe, m.in. Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) oraz Polska Akcja Humanitarna (PAH).

"Od ponad pięciu lat zapewniamy uchodźcom syryjskim w Libanie dach nad głową, opiekę medyczną i edukację, pomagamy im przetrwać mrozy i znaleźć pracę. Dzięki środkom z realizowanego przez MSZ programu Polska Pomoc oraz indywidualnym wpłatom polskich darczyńców możemy wspierać najbiedniejszych" - podkreślił w rozmowie z PAP prezes PCPM Wojciech Wilk.

"Ludzi tych nie stać na podróż do odległej Europy, przeciwnie - oni chcą jak najszybciej wrócić do swojego kraju. Będąc blisko, bo pracujemy przy samej granicy z Syrią, dajemy uchodźcom poczucie, że nie są sami, a wsparcie, przekazane bezpośrednio przez naszych pracowników, dotrze możliwie najkrótszą drogą - powiedział Wilk.

PCPM prowadzi także misję w Sudanie Południowym, dotkniętym klęską głodu i wojną domową. Tylko przez ostatnie cztery miesiące w Centrum Dożywiania w miejscowości Gordhim wolontariusze i medycy PCPM uratowali przed głodem około tysiąca dzieci z 240 rodzin.

Działania Fundacji PCPM można wspierać wybierając konkretny cel: http://pcpm.org.pl/wesprzyj-pcpm

W akacje pomocowe od ponad 20 lat zaangażowana jest także Polska Akcja Humanitarna, która obecnie prowadzi misje w pięciu krajach: Syrii, Sudanie Południowym, Somalii, Ukrainie oraz Iraku.

"W centrum naszej pracy stoi zawsze człowiek, jego życie, zdrowie i godność. Zajmujemy się pomocą humanitarną profesjonalnie i opieramy ją na wartościach. Dzięki temu jesteśmy wiarygodni i skutecznie docieramy do tych, którzy najbardziej tego potrzebują" - podkreśla szef Zespołu Pomocy Natychmiastowej PAH Karol Skałowski.

W sobotę krakowskie biuro PAH zaprasza na wystawę fotografii "Woda jest ważna", którą będzie można obejrzeć do końca sierpnia na pl. Szczepańskim w Krakowie. W kolejnych miesiącach zdjęcia będą eksponowane na Rondzie Mogilskim oraz na Plantach.

Działania PAH można wesprzeć przez stronę internetową: www.pah.org.pl/wplac/

Polska Akcja Humanitarna powstała w 1994 r. z inicjatywy Janiny Ochojskiej. Założone w Warszawie biuro zajmowało się pomocą humanitarną dla Bośni. Wraz z poszerzaniem działalności oddziały PAH powstawały w kolejnych miastach. Dzisiaj PAH działa w wielu różnorodnych formach. Pomaga ludziom w kraju i za granicą. Niesie pomoc długofalową, a także doraźną ofiarom konfliktów zbrojnych i katastrof naturalnych w trakcie lub zaraz po zakończeniu wydarzeń.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: 65,6 mln osób przymusowo przesiedlonych na świecie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!