92 proc. absolwentów klas patronackich VW Poznań ma prace w fabryce

92 proc. absolwentów klas patronackich VW Poznań ma prace w fabryce
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

92 proc. absolwentów klas zawodowych prowadzonych przez szkołę w Swarzędzu (Wielkopolskie) we współpracy z firmą Volkswagen Poznań znalazło pracę w fabryce koncernu motoryzacyjnego. W piątek podsumowano 10 lat wspólnego program kształcenia zawodowego.

Dotychczas ponad 200 absolwentów znalazło zatrudnienie w fabryce Volkswagen Poznań, a firma zapowiada utworzenie kolejnych klas patronackich o nowych profilach. Kształcenie zawodowe odbywa się we współpracy z Zespołem Szkół nr 1 w Swarzędzu.

Jak podkreślił w piątek na konferencji prasowej starosta powiatu poznańskiego Jan Grabkowski, na jedno miejsce w klasach patronackich VW jest trzech chętnych. "Mamy trzy osoby na jedno miejsce w zasadniczej szkole zawodowej - to ewenement. Musieliśmy zmienić mentalność rodziców i pokazać, że kształcenie w zawodzie nie jest niczym gorszym od technikum czy liceum ogólnokształcącego" - mówił.

Starosta dodał, że subwencja oświatowa nie wystarcza na prowadzenie nowoczesnej szkoły zawodowej, ale przyznał, że woli dołożyć 20 mln zł rocznie na oświatę, niż w przyszłości dokładać do urzędu pracy.

W 2005 r. pierwszy rocznik klasy patronackiej liczył 18 uczniów. Teraz w klasach we wszystkich rocznikach uczy się ok. 250 osób, w tym siedem kobiet; rocznie klasy VW opuszcza ok. 80 absolwentów.

Do tej pory klasy patronackie ukończyło 226 osób. "Spośród nich aż 207 zostało przez nas zatrudnionych, co oznacza, że zatrudniliśmy 92 proc. absolwentów" - powiedziała członek zarządu VW Poznań ds. Personalnych Jolanta Musielak. Jak przyznała, firma nie przyjęła osób, które przykładowo nie zdały egzaminów.

W związku z budowaną pod Wrześnią (Wielkopolskie) nowej fabryki spółka zamierza rozszerzyć kształcenie zawodowe. Musielak zapowiedziała, że chce aby od przyszłego roku szkolnego utworzyć klasę patronacką w Zespole Szkół Politechnicznych we Wrześni.

"Docelowo planujemy uruchomić tam trzy zupełnie nowe dla nas kierunki kształcenia: mechanik precyzyjny, zawód dedykowany dla obszaru lakierni oraz zawód związany z blacharstwem samochodowym i konstrukcją blach" - wymieniła.

Uczestnicy konferencji przekazali, że według ich obserwacji szkoły zawodowe cieszą się coraz większym powodzeniem wśród absolwentów gimnazjów. O zaletach tego typu kształcenia mówił absolwent klasy patronackiej, a obecnie pracownik VW Poznań Tomasz Dziedzic, który podkreślił, że szkoła zawodowa nie zamknęła mu drogi rozwoju.

"Nie żałuję decyzji. Po szkole zawodowej zacząłem naukę w technikum, zdałem maturę i obecnie studiuję na Politechnice Poznańskiej" - przekazał.

Dziedzic pracuje w Dziale Produkcji Pilotażowej VW Poznań, która zajmuje się wdrażaniem nowych rozwiązań w autach koncernu.

W szkole w Swarzędzu działają cztery klasy patronackie kształcące w zawodach monter mechatronik, elektromechanik pojazdów samochodowych, mechanik automatyki przemysłowej i urządzeń precyzyjnych oraz operator maszyn i urządzeń odlewniczych.

W trakcie trzech lat nauki uczniowie zdobywają wiedzę teoretyczną oraz praktyczną. Zajęcia teoretyczne zajmują trzy dni w tygodniu, pozostałe dwa wypełnione są praktykami, które w II i III klasie w zależności od kierunku odbywają się m.in. w fabryce VW.

Na zakończenie edukacji uczniowie oprócz polskiego egzaminu zawodowego przechodzą egzamin niemiecki przed Polsko-Niemiecką Izbą Przemysłowo-Handlową AHK; dokument umożliwia wykonywanie zawodu w wielu państwach UE.

Koncern motoryzacyjny VW w Wielkopolsce i w Poznaniu obecny jest od 1993 r. Oprócz fabryki w dzielnicy Antoninek do koncernu należy zlokalizowana w dzielnicy Wilda odlewnia oraz wybudowany w Swarzędzu zakład zabudów specjalnych. Obecnie firma zatrudnia ponad 7 tys. pracowników.

W 2014 r. Volkswagen ogłosił plany budowy nowej fabryki w Białężycach koło Wrześni, gdzie będzie powstawać nowa wersja samochodu dostawczego VW Crafter; jesienią ub.r. ruszyły prace budowlane. Na terenie 220 ha powstaje zakład, który ma zacząć działać w drugiej połowie 2016 r. Wartość inwestycji szacowana jest na 3,3 mld zł. W fabryce tej pracę znajdzie ok. 3 tys. osób.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: 92 proc. absolwentów klas patronackich VW Poznań ma prace w fabryce

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!