Absolwent nie nadaje się do zatrudnienia?

Każdego roku miliony młodych absolwentów na całym świecie wkraczają na rynek pracy i odnoszą pierwsze sukcesy zawodowe.

Niestety, wielu z nich dopiero po zakończeniu studiów uświadamia sobie, że do zatrudnienia brakuje im umiejętności lub doświadczenia, a praca marzeń może pozostać nieosiągalna - mówi Paweł Aniołkowski, ekspert HR w firmie Hays Poland.

- Co roku mury polskich uczelni opuszcza około 420 tys. osób i wielkość tej grupy przekłada się na dużą różnorodność potencjału ich przedstawicieli. Ta grupa jest bardzo niejednorodna, dlatego że część uczelni wyższych coraz częściej współpracuje z różnymi firmami, to wspiera przyszłym absolwentów. Buduje ich świadomość i umiejętność zaprezentowania się w trakcie procesów rekrutacyjnych – wyjaśnia gość.


Trudno odnaleźć się na rynku pracy

Jednak to zaledwie kropla w morzu potrzeb, bo wciąż dla większości absolwentów, zderzenie z rzeczywistością jest niezwykle trudne. W momencie wejścia na rynek, wielu młodych pracowników dość szybko orientuje się, że studia nie przygotowały ich odpowiednio do pracy w zawodzie. Nie bez przyczyny pracodawcy martwią się, że obecni studenci nie będą dysponować kompetencjami, które są niezbędne do dalszego rozwoju organizacji.

Te kompetencje są w cenie

- Najbardziej pożądane kompetencje przez pracodawców, to analiza i wyszukiwanie danych i wyciąganie wniosków. Ważna jest również organizacja pracy, chodzi o planowanie swoich działań w dłuższym i krótszym okresie czasu i branie za to odpowiedzialność. Odporność na stres i umiejętność efektywnego uczenia się. Ważne są również umiejętności komunikacyjne – wylicza rozmówca.  

Kluczowe jest doświadczenie

Jak mówi Paweł Aniołkowski, inicjatywy rządowe, kierunki zamawiane, współpraca edukacji i biznesu nie przyniosą oczekiwanych efektów bez zaangażowania samych studentów. Im bardziej aktywni będą i im wcześniej zaczną zdobywać potrzebne umiejętności, tym większe szanse na zdobycie pracy będą mieli.

- Po pierwszym i drugim roku studenci powinni się rozglądać za doświadczeniem. Trzeba zgłaszać się do programów stażowych i przechodzić przez programy rekrutacyjne. W trakcie rekrutacji coraz częściej są stosowane różne metody oceny kompetencji. Zazwyczaj badana jest grupa kandydatów, która ma za zadanie opracować jakiś business case. Zwracam uwagę, że te przypadki to zazwyczaj sytuacja konkretnej firmy, która jest rozparcelowana na czynniki pierwsze. Zazwyczaj jest jakiś problem HR, problem produkcyjny i to pokazuje, na ile ten kandydat myśli biznesowo i potrafi analizować dane – tłumaczy specjalista.  

Zdaniem ekspertów Hays Poland, bez przybliżenia edukacji i biznesu, wielu studentów zostanie skazanych na bezrobocie lub podjęcie pracy poniżej kwalifikacji.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Absolwent nie nadaje się do zatrudnienia?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!