XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Afryce potrzebna współpraca, a nie pomoc

Afryce potrzebna współpraca, a nie pomoc
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Zamieszkały przez 1,1 mld ludzi kontynent jest w stanie wchłonąć każdą inwestycję, choć nie oznacza to, że biznes może tu działać bez problemów. O wyzwaniach afrykańskiej gospodarki i możliwościach inwestycyjnych rozmawiali podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego uczestnicy Forum Współpracy Gospodarczej Afryka-Europa Centralna po hasłem Afryka – partner gospodarczy.


– Afryka rośnie po latach smutnej historii, a Xxi wiek będzie wiekiem Afryki – przekonuje Ali Nur Ismail Ali, główny sekretarz i naczelnik Państwowego Departamentu ds. Spółdzielczości w Ministerstwie Przemysłu, Inwestycji i Handlu Kenii. Wskazuje, że takie kraje jak Egipt, Angola, Maroko, Ghana i Kenia odnotowują roczne wzrosty PKB od 5 do nawet 10 proc. – Reformujemy administrację, prowadzimy inwestycje publiczne, zwiększamy dyscyplinę fiskalną, tworzymy lepsze warunki dla rozwoju biznesu – wylicza Ali Nur Ismail Ali. Dodaje, że wciąż poważnym problemem jest na kontynencie korupcja. – Afryka czeka na inwestorów z Europy Środkowej, szczególnie z Polski. Potrzebujemy inwestycji w górnictwo, energetykę, telekomunikację, turystykę, przemysł i usługi biznesowe – podsumowuje.

Radosław Domagalski-Łabędzki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, podkreśla, że zalety Afryki to młode społeczeństwo i dynamiczny rozwój. – Powoli powstaje klasa średnia, pojawia się szansa na budowę społeczeństwa konsumpcyjnego. Administracja publiczna powinna wspierać eksport i inwestycje polskich firm – komentuje. Jako problemy, obok korupcji, wskazuje niewielką liczbę polskich przedstawicielstw handlowych w Afryce, brak wiedzy naszych przedsiębiorców o obowiązujących w krajach Afryki procedurach, kulturze biznesowej i praktyce prowadzenia biznesu. Informuje też, że zmieni się formuła programu Go Africa!, by zwiększyć jego efektywność, zwiększy się liczba misji gospodarczych, pojawią kredyty preferencyjne.

– Afryka bywa uważana za „kontynent specjalnej troski”, ale dziś potrzebuje współpracy, a nie pomocy – twierdzi John Godson, prezes Instytutu Afrykańskiego. – Potencjał kontynentu jest ogromny, a przeszkody do rozwoju to problemy polityczne, konflikty militarne i złe zarządzanie – dodaje. Z drugiej strony 6 z 12 najszybciej rozwijających się państw na świecie to kraje afrykańskie.

John Godson podkreśla, że w Afryce pogłębia się współpraca regionalna, natomiast brakuje partnerstwa euroafrykańskiego. – Dobrobyt Afryki to także dobrobyt Europy – dodaje.

Andrzej Polus, prezes Polskiego Centrum Studiów Afrykanistycznych, nawołuje do stworzenie nowej strategii dotyczącej współpracy z Afryką. – Ostatnia powstała w 2004 r. i jest całkowicie nieaktualna – komentuje. Z kolei Jacek Jankowski, ambasador RP w Etiopii, uważa, że Polska powinna kupić udziały w African Development Bank. – To kilka milionów dolarów, a zwiększa możliwości inwestycyjne i informacyjne. Dodaje, że Polska ma już z Etiopią umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, co może wpłynąć pozytywnie na wzajemną współpracę gospodarczą.

Tidiane Rock Badian Kouyate, doradca prezydenta Mali, jako potencjał kraju wskazuje rolnictwo i hodowlę. – Jesteśmy jednym z czołowych producentów bawełny i trzecim producentem złota w Afryce – informuje. Problemy? Kraj ma bogate złoża rud metali, ale przemysł wydobywczy rozwija się słabo. W Mali jest 1,2 mln ha dających się nawodnić gleb, ale całość pozostaje niezagospodarowana. – Potrzebujemy przemysłu metalurgicznego i nowych inwestorów. Na razie inwestują tu głównie Chiny i Korea Południowa, z Polską prawie nie współpracujemy – mówi doradca. Wyjątek to firma Izodom, która w Mali stawia domy o bardzo dobrych właściwościach izolacyjnych (działa też w Nigerii i RPA).

Marek Zmysłowski, CEO i założyciel firmy HotelOga z siedzibą w Lagos w Nigerii, buduje e-platformy dla biznesu, przede wszystkim rozwiązania dla hoteli. – Tu biznes robi się łatwo, pomaga nam rozwój turystyki. Sam został uznany za jednego z 10 najważniejszych ludzi branży technologicznej w Afryce.

Przemysław Niesiołowski, dyrektor Departamentu Afryki i Bliskiego Wschodu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych podkreśla, że Afryka potrzebuje wszystkiego i ten stan potrwa długie lata. – Potrzebne są zabezpieczenia prawne i instytucje wspierające inwestorów. Polskie firmy potrzebowały czasu po transformacji, by osiągnąć poziom rozwoju pozwalający na inwestycje w Afryce – przekonuje.

Hassan El Shafei, członek zarządu Egyptian Businessmen’s Association przedstawia Egipt jako most do Afryki i na Bliski Wschód. Uważa, że sukces Afryki wymaga nacisku na edukację, inwestycje infrastrukturalne i rzetelne informowanie o kontynencie.

Wojciech Kwinta
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Afryce potrzebna współpraca, a nie pomoc

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!