XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Ambasador Iranu: Polska powinna spieszyć się do Iranu

Ambasador Iranu: Polska powinna spieszyć się do Iranu
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Najbliższe 2-3 miesiące będą dla Polski kluczowe w nawiązaniu relacji gospodarczych z Iranem, bo na początku 2016 r. przestaną obowiązywać sankcje. Z Iranem współpracę nawiązują inne europejskie kraje, które będą na naszym rynku konkurentami Polski - mówi PAP Ambasador Iranu Ramin Mehmanparast.

Od piątku z misją gospodarczą w Teheranie przebywa wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński. Towarzyszy mu grupa polskich przedsiębiorców, którzy na miejscu spotykają się z irańskim biznesem.

"Gospodarki Iranu i Polski wzajemnie się uzupełniają. To oznacza, że możemy współpracować ze sobą na wielu płaszczyznach. Jedną z takich możliwości współpracy jest sektor energetyczny - ropa naftowa i gaz. Drugie największe na świecie zasoby gazu znajdują się w Iranie, a jeśli chodzi o zasoby ropy naftowej jesteśmy na czwartym miejscu na świecie. Jeśli połączymy te zasoby, okaże się, że mamy największe na świecie złoża ropy i gazu. Możemy więc w przyszłości dostarczać do europejskich krajów te źródła energetyczne. Jesteśmy gotowi, żeby rozpocząć dostawy. W sektorze petrochemicznym możemy współpracować z Polską, dostarczając produkty, których potrzebują polskie firmy. Jesteśmy gotowi na tworzenie spółek joint venture i polskie inwestycje w Iranie" - powiedział.



Jak dodał, innym obszarem współpracy mogą być produkty i maszyny rolnicze. "Możemy eksportować wiele produktów do Polski i jesteśmy gotowi do importu z Polski do Iranu oraz na inne rynki poprzez Iran takich produktów, jak zboża. Jeśli chodzi o maszyny rolnicze jesteśmy gotowi angażować się w przedsięwzięcia joint venture w Iranie, w specjalnych strefach ekonomicznych i poza nimi. Możemy razem produkować także maszyny. Możemy też współpracować w sektorze medycznym, produkując leki, sprzęt medyczny, a także produkty związane z tym sektorem, jak ambulansy i inne" - zaznaczył.

Wśród perspektywicznych kierunków dla rozwoju polsko-irańskich stosunków gospodarczych wymienił też górnictwo - wydobycie i poszukiwania - sektor transportu (m.in. kolejowy), stoczniowy oraz turystyczny. "Chcemy rozpocząć rozmowy na temat uruchomienia bezpośredniego połączenia lotniczego pomiędzy naszymi krajami. Ponad 5 mln Irańczyków mieszka poza granicami kraju, w większości w krajach Zachodu - USA, Kanadzie i Europie. Każdego roku ponad 2 mln Irańczyków podróżuje do krajów Zachodu. Jeśli powstanie bezpośrednie połącznie Teheran-Warszawa, Irańczycy mogliby podróżować do Europy poprzez stolicę Polski" - podkreślił.

Zdaniem Mehmanparasta polsko-irańskie obroty handlowe mogą się zwiększyć w ciągu roku do 1 mld euro. "Wierzę, że możemy to osiągnąć. Przykładowo, jeśli porozumiemy się w sprawie ceny i jakości, po jakiej mogłoby być sprowadzane do Iranu zboże, jesteśmy gotowi do importu 1 mln ton pszenicy. Jesteśmy gotowi eksportować metale kolorowe i produkty petrochemiczne do Polski. Wszystko jest gotowe. Musimy tylko przedyskutować kwestie cen i logistyczne dotyczące różnych produktów" - powiedział.

Jak dodał, populacja Iranu liczy 78 mln ludzi, a rynek w regionie to 300 mln konsumentów. Podkreślił przy tym, że jednocześnie najbezpieczniejszym krajem w tym regionie jest Iran i polskie firmy powinny wejść na rynek regionu właśnie poprzez jego ojczyznę.

"Myślę, że najbliższe 2-3 miesiące dla Polski są niezwykle ważne, bo na początku 2016 roku, kiedy znikną sankcje, wszystkie kraje i firmy będą na irańskim rynku. Nie można stracić tych 2-3 miesięcy. (...) Uważam, że Polska może być jednym z najważniejszych partnerów Iranu w Unii Europejskiej" - podsumował.

Mehmanparast uważa, że Polska może być także dla Iranu bramą do wejścia na rynki Europy. "Polska ma liczną populację i rozwinięty przemysł. Relacje pomiędzy Polakami i Irańczykami, ze względów historycznych, są wyjątkowe. Irańczycy lubią Polaków i mam wrażenie, że Polacy lubią także Irańczyków. Możemy to wykorzystać, żeby rozwijać handel między naszymi krajami. Polska może być bramą dla Iranu do wejścia na inne rynki europejskie" - powiedział.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ambasador Iranu: Polska powinna spieszyć się do Iranu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!