XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Ambitny plan dla polskich seniorów nie przewiduje dodatkowego finansowania

Ambitny plan dla polskich seniorów nie przewiduje dodatkowego finansowania
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Problem mamy zdiagnozowany: Polska potrzebuje nowoczesnej polityki senioralnej w odpowiedzi na narastające zagrożenia społeczne i zdrowotne związane ze zmieniającymi się niemal błyskawicznie wskaźnikami demograficznymi. Tylko czy za tą wiedzą pójdą realne działania?

4 lutego 2014 r. opublikowane zostały w Monitorze Polskim "Założenia Długofalowej Polityki Senioralnej w Polsce na lata 2014-2020", które 40 dni wcześniej przyjął rząd. Dokument ten modelowo wręcz, analitycznie i dogłębnie, przedstawia sytuację obecną, tendencje, priorytety, kierunki interwencji i rekomendacje.

Założenia ma wprowadzać w życie minister pracy i polityki społecznej w celu realizacji "głównego celu polityki senioralnej - poprawy sytuacji osób starszych dla godnego starzenia się w dobrym zdrowiu". Strategia została wytyczona - są też mniej lub bardziej szczegółowe wskazania, ale brakuje konkretnej informacji, jak je wdrożyć.

Demografia ponad wszystko

Potrzebę opracowania założeń polityki senioralnej dotyczącej wszystkich aspektów życia osób starszych zdeterminowała oczywiście zmieniająca się szybko sytuacja demograficzna. Przyczyną zasadniczą jest niski wskaźnik urodzeń oraz rosnąca długość życia, co powoduje postępujące starzenie się społeczeństwa.

W 1988 r. ludność w wieku 60+ w Polsce stanowiła, według danych Eurostatu, 14,5% populacji, 1 stycznia 2012 r. było to już 20,2%, czyli 7,8 mln osób (ponad 2 mln osób więcej niż 24 lata temu). Według prognoz Eurostatu w 2020 r. już co czwarty Polak będzie miał co najmniej 60 lat. Natomiast według GUS, próg 30% populacji w wieku powyżej 60 lat osiągniemy w 2035 roku.

Wzrastać oczywiście będzie też odsetek ludności w starszych kategoriach wiekowych. W przypadku 65+ będzie to od 14,7% w 2013 r. do 23,2% w 2035 r. - jak podaje GUS.

W rezultacie znacząco zwiększy się udział współczynnik obciążenia demograficznego - osoby w wieku produkcyjnym będą miały w 2035 r. na utrzymaniu prawie dwukrotnie większą liczbę osób w wieku poprodukcyjnym niż w 2010 r.

Te gwałtowne zmiany będą niosły różnorakie i rewolucyjne konsekwencje w wielu obszarach społecznych i ekonomicznych. Do najważniejszych należy jednak ochrona zdrowia osób starszych.

Po 50. roku życia coraz częściej doświadczamy bowiem różnego rodzaju chorób. Aż 63% osób starszych uskarża się na trzy lub więcej dolegliwości, głównie ze strony narządu ruchu, krążenia, zaburzeń równowagi, nietrzymania moczu, zaburzeń pamięci. W starzejącym się społeczeństwie będzie to coraz większym obciążeniem dla systemu opieki zdrowotnej.

Więcej na portalu RynekZdrowia.pl
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ambitny plan dla polskich seniorów nie przewiduje dodatkowego finansowania

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!