XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Amerykanie mają za co dziękować imigrantom

Amerykanie mają za co dziękować imigrantom
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Zdaniem Arnobio Morelixa, analityka z promującej przedsiębiorczość Kauffman Foundation, imigranci w Stanach Zjednoczonych dwukrotnie częściej są skłonni do zakładania nowych firm w porównaniu do rodowitych Amerykanów.

  • Imigranci odpowiadają za coraz więcej nowych firm w Stanach Zjednoczonych.
  • Czołowymi przykładami przedsiębiorczych imigrantów w USA są Sergey Brin z Google i Elon Musk ze SpaceX i Tesli.

Ilość nowych firm, które powstawały w USA przed recesją, tj. w latach 2002-2006 spadła z 542 tys. firm rocznie do 414 tys. w roku 2015.

Ograniczenie emigracji forsowane przez prezydenta Donalda Trumpa i Republikanów w Kongresie wzbudziło zaniepokojenie wśród jego krytyków, którzy postrzegają wielu emigrantów jako bardzo przedsiębiorczych.

"Wysyłany jest bardzo silny negatywny sygnał do reszty świata: Nie przyjeżdżaj do Stanów Zjednoczonych, nie chcemy cię" - skomentował John Dearie, prezes Centrum Amerykańskiej Przedsiębiorczości (Center for American Entrepreneurship), bezpartyjnej grupy wspierającej emigrację. "To bardzo szkodliwe" - dodał.

W 2016 roku prawie 30 proc. nowych amerykańskich firm zostało założonych przez pierwsze pokolenie emigrantów, co oznacza 13 proc. wzrost w porównaniu do roku 1996 - podano w zeszłorocznym raporcie Fundacji Kauffmana.

Czytaj także: ONZ apeluje do rządów o przygotowanie się do wielkich ruchów migracyjnych

Imigranci w Ameryce zawsze wykazywali się bardzo dużą przedsiębiorczością - być może przyczyną tego stanu jest fakt, iż wielu nie może znaleźć w USA pracy zgodnej z ich wykształceniem i dyplomami, które zdobyli w rodzinnych krajach.

Niektórzy pracodawcy w USA nie wiedzą jak potraktować np. dyplom z indyjskiej szkoły lub doświadczenie zdobyte podczas lat pracy na Litwie, dlatego też mają tendencję do "faworyzowania" miejscowych kandydatów, których kwalifikacje są dla nich jasne - informuje AP.

Wśród najbardziej znanych imigrantów - przedsiębiorców jest Sergey Brin, pochodzący z Rosji założyciel Google, urodzony w RPA Elon Musk - założyciel m.in. SpaceX i Tesli czy trzej kolejni emigranci - Peter Thiel z Niemiec, Łukasz Nosek, urodzony w Zgłobicach koło Tarnowa w Polsce i Max Levchin z Ukrainy, którzy założyli PayPal.

Badanie przeprowadzone w ubiegłym roku przez Centrum Amerykańskiej Przedsiębiorczości wykazało, że 43 proc. firm z listy Fortune 500 zostało założonych przez emigrantów lub ich dzieci.

Większość imigrantów tworzy małe, rodzinne firmy - jak np. indyjskie hotele czy greckie restauracje.

"Ten kraj jest pełen obietnic, jak za czasów Ellis Island", mówi Alvaro Maurice, emigrant z Wenezueli, który w 2011 r. założył firmę konsultingową w Dayton, w Ohio.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Amerykanie mają za co dziękować imigrantom

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!