XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Andrzej Duda podpisał Konstytucję Biznesu. Oto najważniejsze zmiany

Andrzej Duda podpisał Konstytucję Biznesu. Oto najważniejsze zmiany
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Prezydent Andrzej Duda podpisał pakiet pięciu ustaw składających się na Konstytucję Biznesu. - To fundamentalny akt swobody gospodarczej, jakiego nie było od dwudziestu kilku lat - tak jej znaczenie określił Mateusz Morawiecki.

  • Nowe prawo ma przynieść istotną zmianę w funkcjonowaniu przedsiębiorców i poprawić jakość relacji między biznesem a administracją.
  • Najważniejszą zmianą jest zapis, że co nie jest prawem zabronione. 
  • Konstytucja przewiduje również ulgę na start dla początkujących przedsiębiorców, działalność nierejestrową oraz powołanie Rzecznika MŚP.
  • Większość z tych przepisów wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

Konstytucja Biznesu to pakiet pięciu ustaw dot. zmian w prawie gospodarczym: Prawa przedsiębiorców; ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców; ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy; ustawy o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium RP; ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo przedsiębiorców oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej.

Konstytucja Biznesu ma być fundamentem dla wszystkich proprzedsiębiorczych aktywności rządu. Oto jej najważniejsze założenia.

Co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone


Najważniejszą ustawą z pakietu jest Prawo przedsiębiorców, wprowadza zasady: co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone; domniemania uczciwości przedsiębiorcy i rozstrzygania wątpliwości faktycznych na jego korzyść.

Działalność "na próbę"

Nowe przepisy wprowadzają też instytucję tzw. działalności nierejestrowej. Pozwolą one tym osobom, które nie prowadziły w ostatnich 60 miesiącach działalności gospodarczej (na podstawie jej rejestracji w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej), rozpocząć ją bez konieczności takiego jej formalizowania.

Istnieją jednak dwa dodatkowe warunki. Po pierwsze, przychody z tej działalności nie mogą przekroczyć w żadnym miesiącu 50 proc. minimalnego wynagrodzenia - w 2018 r. jest to kwota 1050 zł. Po drugie, dochody z tej działalności podlegają opodatkowaniu na ogólnych zasadach.

Według założeń rządu, przepisy są skierowane do osób trudniących się drobną działalnością, w szczególności usługami.

Ulga na start dla początkujących


To z kolei zwolnienie ze składek na ubezpieczenie społeczne dla początkujących przedsiębiorców przez pierwsze sześć miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej.

Rozwiązanie ma być zachętą do podejmowania pierwszej działalności gospodarczej.

Ma być prościej


Dzięki nowym rozwiązaniom przedsiębiorcy w kontaktach z urzędami mają posługiwać się wyłącznie numerem NIP (numer REGON będzie stopniowo wycofywany z obrotu).

Ponadto Zgodnie z Prawem przedsiębiorców prawo ma być pisane językiem zrozumiałym dla obywatela. W przypadkach skomplikowanych przepisów, organy administracji mają wydawać napisane prostym, przystępnym językiem objaśnienia przepisów. Zastosowanie się przedsiębiorcy do takich objaśnień będzie chroniło go przed negatywnymi konsekwencjami.

Biznes będzie miał swojego rzecznika


Konstytucja Biznesu przewiduje też utworzenie instytucji Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Rzecznik ma stać na straży praw mikro-, małych i średnich firm. Dzięki poprawce Senatu możliwe będzie ustalenie siedziby biura Rzecznika także poza Warszawą.

Zawieszenie bezterminowe


Daje również możliwość zawieszenia przez przedsiębiorców-osoby fizyczne wykonywania działalności gospodarczej na dowolnie określony czas oraz bezterminowo.

Obecnie dopuszczalny okres zawieszenia działalności wynosi, co do zasady, maksymalnie 24 miesiące. Na podstawie nowych przepisów jest też możliwe udostępnianie przez przedsiębiorcę on-line w CEIDG informacji o udzielonych przez niego pełnomocnictwach i ustanowionych prokurentach

Część formalności przez internet


Z kolei przewidziany w Konstytucji Punkt Informacji dla Przedsiębiorcy ma m.in. umożliwiać załatwianie on-line spraw związanych z podejmowaniem, wykonywaniem i zakończeniem działalności gospodarczej w Polsce. A także uzyskanie - za pośrednictwem PIP - zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu np. składek na ubezpieczenia społeczne.

Magnes dla zagranicznych inwestorów


Natomiast ustawa o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium RP ma na celu zachęcenie cudzoziemców mieszkających w Polsce i inwestorów zagranicznych do rozwijania działalności w naszym kraju.

Określa ona zasady podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej przez osoby zagraniczne w Polsce oraz wskazuje zasady tworzenia przez przedsiębiorców zagranicznych oddziałów i przedstawicielstw w naszym kraju.

Rozwiązania Konstytucji Biznesu zastąpią obowiązującą ustawę z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Andrzej Duda podpisał Konstytucję Biznesu. Oto najważniejsze zmiany

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!