XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Atuty Polski Wschodniej zbyt słabo znane

Atuty Polski Wschodniej zbyt słabo znane
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Potencjał gospodarczy regionu Polski Wschodniej jest znacznie większy niż wynikałoby to z postrzegania go przez potencjalnych inwestorów - uważa Robert Żyliński, prezes Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Jak ocenia pan potencjał inwestycyjny Polski Wschodniej i jak wygląda jego rzeczywiste wykorzystanie?

- Potencjał tego regionu jest bardzo duży. Jakkolwiek banalnie to brzmi, jesteśmy bramą na Wschód, gdzie perspektywy rozwoju biznesu są najlepsze. Zdaję sobie sprawę, że mówienie dzisiaj o rynku rosyjskim jako szansie może być odbierane jako kontrowersyjne, ale patrząc choćby na firmy działające w naszej strefie widać, że one jakoś sobie z obecnym kryzysem radzą.

Jako region posiadamy szereg atutów z punktu widzenia inwestorów, takich jak niższe koszty pracy czy koszty życia pracowników, niższe ceny nieruchomości pod działalność gospodarczą, prężnie działające specjalne strefy ekonomiczne. Jestem przekonany, że lokalizacja biznesu na terenie Polski Wschodniej nie tylko nie jest żadną barierą, ale wręcz może być atutem.

Również stan infrastruktury idzie we właściwym kierunku, choć można by dyskutować na temat tempa zmian. Jako utraconą szansę postrzegam natomiast praktyczną rezygnację z budowy lotniska regionalnego w północnej części Polski Wschodniej. Przykład Lublina czy Rzeszowa, skomunikowanych praktycznie z całym światem, pokazuje, jak z powodzeniem można wykorzystywać takie lotniska do obsługi biznesu. Rzeczywiście nieco gorzej jest natomiast z wykorzystaniem istniejącego tu potencjału, widać tu niedostatki działań promocyjnych.

Co zrobić, żeby zmienić postrzeganie regionu przez biznes?

- Konieczne są profesjonalne akcje promocyjne, które sprawią, że Polska Wschodnia stanie się bardziej widoczna jako brama na Wschód, zarówno w kraju, jak i w Europie. Przy tym działania promocyjne powinny być nie tylko bardziej aktywne, ale również bardziej celowe, na przykład ukierunkowane na wybrane rynki czy do wyselekcjonowanych sektorów gospodarki.

Musimy również pracować nad lepszym wykorzystaniem absolwentów naszych uczelni, których poziom jest bardzo wysoki. Problem w tym, że znaczna część absolwentów wyjeżdża w inne regiony kraju bądź wręcz za granicę, trzeba stwarzać im warunki do pozostania na miejscu.

Mówiąc ogólniej, trzeba również tworzyć korzystne warunki do samozatrudnienia, to powinien być jeden z priorytetów w ramach walki z bezrobociem w naszym regionie, a także dbać o rozwój dużych, ale wciąż lokalnych firm. Większość dużych przedsiębiorstw, zatrudniających po tysiąc osób i więcej, rzadko decyduje się wychodzić poza nasz region, wchodzić na rynek publiczny i rozpoczynać ekspansję zagraniczną.

Na ile znacząca może być tu rola specjalnych stref ekonomicznych?

- Rola SSE na terenie Polski Wschodniej jest oczywiście nie do przecenienia, prawdopodobnie nawet w większym stopniu niż w innych regionach kraju. Strefy muszą być jednak wspierane przez samorządy wszystkich szczebli, choćby w zakresie możliwości zakupu czy uzbrajania terenu.

Faktem jest, że gros większego biznesu skupione jest właśnie w strefach, a im większy obszar strefy zajmują, tym lepiej wygląda to w oczach potencjalnych inwestorów. Pamiętajmy jednak, że z punktu widzenia biznesu liczy się nie tylko sam teren, ale również jego otoczenie i zaplecze, choćby takie jak dostęp do odpowiednich szkół.

Dla jakich branż widzi pan w regionie Polski Wschodniej największe perspektywy rozwoju?

- Muszę przyznać, że profile inwestorów w naszym regionie są dość mocno zróżnicowane. Wiodącą rolę odgrywają rzecz jasna firmy z sektora rolno-spożywczego i branży drzewnej, ale świetnie radzą sobie również podmioty z branży metalowej czy tworzyw sztucznych. Niewątpliwie w przyszłości powinniśmy również stawiać na innowacyjne firmy z sektora nowoczesnych technologii.

Jak ocenia pan jakość zasobów ludzkich na „ścianie wschodniej”?

- Generalnie potencjał ludzki w naszym regionie oceniam wysoko, zarówno w odniesieniu do kadry pracowniczej, jak i menedżerskiej. Oczywiście są pewne niedostatki w celowym kształceniu zawodowym, ale ta sytuacja powinna się szybko poprawiać, jako że kształcenie zawodowe stało się ogólnokrajowym priorytetem.

Rozmawiał Piotr Apanowicz

Szeroko o inwestowaniu w Polsce Wschodniej będzie m.in. mowa podczas zaplanowanego na wrzesień br. Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku Dowiedz się więcej o wydarzeniu
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Atuty Polski Wschodniej zbyt słabo znane

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!