Audyt jest potrzebny w kryzysie, bo to kryzys zaufania

To, że korupcja ma wśród urzędników miejsce, to efekt przyzwolenia społecznego na takie działanie oraz braku wzorców zachowań w obliczu propozycji korupcyjnej - podkreślała Anna Szwengruben, kierownik Samodzielnego Oddziału Kontroli Wewnętrznej w Izbie Skarbowej w Katowicach podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Drugiego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego w sali audytoryjnej ING odbyło się całodzienne spotkanie pt. „Znaczenie audytu i kontroli w administracji publicznej w skali międzynarodowej". Zostało ono zorganizowane przez śląski urząd marszałkowski. Obrady otworzył wicemarszałek województwa Adam Stach.

W siedzibie ING w Katowicach zjawiło się wielu gości zainteresowanych tematem. A było kogo i czego posłuchać. O audycie zewnętrznym w obliczu katastrof opowiadał Jacek Uczkiewicz – członek Europejskiego Trybunału Obrachunkowego w Luxemburgu, o systemie kontroli i audytu funduszy strukturalnych w latach 2007-2013 mówił Bartosz Czyczyn, naczelnik Wydziału Kontroli Warunków Certyfikacji Departamentu Instytucji Certyfikującej z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Łukasz Czopik, sekretarz Województwa Śląskiego skupił się natomiast na metodyce przeprowadzania audytu i kontroli w krajach Unii Europejskiej. O kontroli i audycie w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego mówiła Anna Mickiewicz, zastępca dyrektora Departamentu Zarządzania FS w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego, o kontroli projektów realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013 na przykładzie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego usłyszeliśmy zaś od Jarosława Wesołowskiego, zastępcy dyrektora Wydziału Europejskiego Funduszu Społecznego w śląskim urzędzie marszałkowskim. Zasady audytu wewnętrznego Komisji Europejskiej wyłożyła Agnieszka Kaźmierczak z Internal Audit Service, dyrekcji generalnej ds. audytu wewnętrznego w Komisji Europejskiej, o uwarunkowaniach i kierunkach rozwoju systemów kontroli w administracji publicznej opowiadał natomiast Wojciech Czakon, wykładowca z Akademii Ekonomicznej w Katowicach.

Problem "Piramidy kontroli” sektora publicznego we współczesnym świecie poruszyła Maria Zacharczuk-Kakietek, audytor wewnętrzny z Najwyższej Izby Kontroli w Warszawie. Prezentację pt. "Audyt w koncepcji zrównowazonego rozwoju" wygłosiła prof. Krystyna Lisiecka z Akademii Ekonomicznej w Katowicach. O instytucji audytu wewnętrznego w Kosowie opowiedział Mariusz Siwoń, prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach, o audycie w strukturach publicznych w warunkach indyjskich mówił z kolei Sanjeev Choudhary, country manager z Hugin Polska, a o międzynarodowym kursie audytu w Indiach ICISA-NOIDA opowiadała Elżbieta Paliga, audytor wewnętrzny ze śląskiego urządu marszałkowskiego.

W ramach przerywnika Chencho Tshering – sr. Audit Officer, Royal AuditAuthority-Bhutan zaprezentował system audytu na przykładzie Bhutanu.

Drugiego dnia kongresu, we wtorkowe popołudnie można było także wysłuchać wystąpień pt. "Kontrola Zarządcza oraz audyt w aspekcie odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych" (to Artur Walasik z Akademii Ekonomicznej w Katowicach), "Mechanizmy zwalczania korupcji z wykorzystaniem instytucji kontrolnych" (to Jerzy Więckowski, nadkomisarz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach), "Kontrola wewnętrzna w Polskiej administracji skarbowej – opinie , poglądy, kontrowersje" (to Anna Szwengruben, kierownik Samodzielnego Oddziału Kontroli Wewnętrznej w Izbie Skarbowej w Katowicach) oraz "Audyt według ISO jako narządzie weryfikacji skuteczności i efektywności funkcjonowania urzędów wadministracji publicznej" (to Tomasz Papaj, z Akademii Ekonomicznej w Katowicach).

Na koniec spotkania audytorów, kontrolerów i urzędników o badaniu sprawozdań finansowych w sektorze publicznym, jako nowym obowiązku i nowej możliwości opowiedział Radosław Gumułka, prezes firmy Gumułka, a znaczenie regulacji audytu, kontroli i kontrolingu w dobie kryzysu ekonomicznego wyłożył Tomasz Lis z katowickiej AE.

Dzień z audytem w ING Banku Śląskim w Katowicach cieszył się sporym zainteresowaniem gości kongresu. Nic dziwnego, skoro można było dowiedzieć się co najmniej kilku naprawdę ciekawych rzeczy.

- Zastanawiając się nad genezą audytu, metodyką i operacyjnym jego wykonywaniem można sformułować tezę, że jest on wynikiem malejącego zaufania, wiarygodności w relacjach wewnątrz i na zewnątrz organizacji. Malejące zaufanie wynika zaś z kryzysu metod zarządzania - podkreśliła prof. Krystyna Lisiecka.

- Odpowiednie zatrudnianie i rozwój pracowników audytu wewnętrznego, dynamiczne zaspokajanie bieżących potrzeb firmy i reagowanie na zmieniające się otoczenie biznesu, pozwoli faktycznie wspierać firmę w trudnych czasach recesji - mówił dr Tomasz Lis.

Na realizm ekonomiczny przy wdrażaniu systemu kontroli wskazywał natomiast prof. Wojciech Czakon. - Koszty wdrożenia systemu kontroli powinny być mniejsze od korzyści, które może on zapewnić, a co najwyżej im równe - stwierdził prof. Czakon

- Działamy coraz intensywniej. Od 2008 roku przeprowadzamy audyt w każdej agencji przynajmniej raz w roku. W 2010 roku są i będą audytowane 23 agencje regulacyjne, szkoły europejskie, Europejski Inspektor Ochrony Danych oraz nowe podmioty: EASO, ACER, SIS/VIS, BEREC, EBA, EIOPA i ESMA - wyliczała zaś Agnieszka Kaźmierczak z Komisji Europejskiej.

O kaskadowo – horyzontalnej strukturze systemu kontroli i audytu funduszy strukturalnych w latach 2007 – 2013 mówił z kolei Bartosz Czyczyn.

- Niemniej staramy się realizować zasadę „single audit”, czyli promować współpracę pomiędzy instytucjami podczas kontroli - podkreślił Czyczyn.

- To, że korupcja ma wśród urzędników miejsce, to efekt przyzwolenia społecznego na takie działanie oraz braku wzorców zachowań w obliczu propozycji korupcyjnej - podkreślała natomiast Anna Szwengruben.

- Ja bym do tego jeszcze dodał takie sprawy jak nadmiar kompetencji w ręku jednego urzędnika, brak należytego nadzoru i kontroli wewnętrznej, dowolność w podejmowaniu decyzji przez urzędników oraz lekceważenie dokumentacji i sprawozdawczości i nierówność podmiotów w dostępie do informacji - wtórował jej nadkom. Jerzy Więckowski.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Audyt jest potrzebny w kryzysie, bo to kryzys zaufania

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!