Austria planuje obniżenie zasiłków na dzieci obcokrajowców z UE

Austria planuje obniżenie zasiłków na dzieci obcokrajowców z UE
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Współrządzący w Austrii konserwatyści z OeVP zapowiedzieli w środę obniżenie wysokości zasiłków na dzieci obcokrajowców z innych krajów UE, które nie mieszkają z rodzicami w Austrii, lecz pozostają w kraju pochodzenia. Podobne plany ma rząd Niemiec.

Podjęcie odpowiednich działań, pomimo zastrzeżeń Komisji Europejskiej, zapowiedzieli minister spraw zagranicznych Sebastian Kurz i jego partyjna koleżanka, minister do spraw rodziny Sophie Karmasin. Poinformowała o tym agencja dpa.

Inicjatorzy tego pomysłu powołują się na ekspertyzę prawną, której autorzy twierdzą, że ograniczenie pomocy finansowej w skali jednego kraju jest możliwe. "Wykorzystamy tę sposobność" - zapewnił Kurz, dodając, że ma nadzieję na otrzymanie poparcia ze strony koalicyjnego partnera - socjaldemokratów. Austria liczy na zaoszczędzenie w ten sposób 100 mln euro rocznie.

Obywatele UE niebędący Austriakami i pobierający zasiłki na dzieci, które mieszkają w ich kraju rodzinnym, dostawaliby świadczenia obniżone do poziomu zasiłków przysługujących im w kraju urodzenia.

Austrią rządzi obecnie koalicja Socjaldemokratycznej Partii Austrii (SPOe) i konserwatywnej Austriackiej Partii Ludowej (OeVP). Na czele rządu stoi socjaldemokrata Christian Kern.

Zasiłki dla dzieci obcokrajowców chce także obniżyć rząd w Berlinie. Projekt ustawy w tej sprawie przygotowało niemieckie ministerstwo finansów. Rząd Angeli Merkel zapowiedział, że zamierza przekonać do tego pomysłu Brukselę.

Jak podał w piątek dziennik "Bild", obywatel Polski otrzyma po zmianie przepisów miesięcznie 92 euro zamiast - jak obecnie - 192 euro. Według wyliczeń budżet państwa zaoszczędzi rocznie 159 mln euro.

Z danych ministerstwa finansów wynika, że niemiecki zasiłek na dzieci pobiera 185 tys. obywateli krajów UE niebędących Niemcami, których pociechy przebywają w kraju pochodzenia. Największą grupę stanowią Polacy - niemal 87 tys., a drugą pod względem liczebności Rumuni - 15 tys.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!