XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Aż w jednej trzeciej firm łamane są prawa pracowników

Aż w jednej trzeciej firm łamane są prawa pracowników
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Pracodawcy łamią zasady i stosują negatywne praktyki w stosunku do swoich pracowników. Tak twierdzi aż 36% badanych przez firmę Work Servis. Jak mówi portalowi gospodarka.polskieradio.pl Dyrektor Działu Rozwoju Rynków Work Servis Krzysztof Inglot, najczęściej pracownicy skarżą się na nierozliczanie nadgodzin i łamanie zasad BHP, a najrzadziej - nieopłacanie składek ZUS i znaczne opóźnienia wypłat.

- Przeprowadzone przez naszą firmę badanie pokazuje, że niestety ponad 1/3 zapytanych pracowników dostrzega negatywne praktyki stosowane przez ich pracodawców. 16% respondentów wskazuje na nierozliczanie nadgodzin, 14% - i to jest bardzo niebezpieczne - wskazuje na łamanie zasad BHP. Przecież chodzi tu o bezpieczeństwo pracowników. Co dziesiąty zapytany twierdzi, że jego pracodawca wypłaca część wynagrodzenia nieoficjalnie bez umowy, czyli "pod stołem" - mówi portalowi gospodarka.polskieradio.pl Krzysztof Inglot Dyrektor Działu Rozwoju Rynków firmy Work Service.



Jeśli chodzi o zatrudnionych na umowę o dzieło lub zlecenia, to pracownicy skarżą się najczęściej na nierozliczanie nadgodzin (22%). Pracownicy zatrudnieni na etacie narzekają na dyskryminację w miejscu pracy oraz mobbing (15%). Samozatrudnieni najczęściej dostają po prostu wypłatę „pod Stołem” (14%)

– Jeśli spojrzymy na wykształcenie respondentów, to pracownicy posiadający wykształcenie zawodowe częściej niż pozostali dostrzegają praktyki „zatrudniania na czarno” (15%). Na łamanie zasad BHP i narażanie zdrowia w miejscu pracy zdecydowanie najczęściej wskazują osoby, które ukończyły edukację na poziomie podstawowym (24%) – mówi Krzysztof Inglot.

Równouprawnienie w łamaniu przepisów

76% badanych uważa, że w ich miejscu pracy kobiety i mężczyźni mają takie same możliwości rozwoju kariery. Przeciwnego zdania jest mniej niż 1/5 pracowników.

- Co ciekawe i warto to podkreślić, to mężczyźni częściej niż kobiety uważają, że w ich miejscu pracy kobiety i mężczyźni nie mają zapewnionych równych szans rozwoju kariery zawodowej (odpowiednio 21% i 13%) – podkreśla Krzysztof Inglot.

Czego oczekują pracownicy od swoich pracodawców

- Pracownicy oczekują przede wszystkim tak zwanej przejrzystości, to są kwestie związane z przejrzystą ścieżką podnoszenia kompetencji. Później oczekują jasnej i przejrzystej kontroli czasu pracy oraz zrozumiałej polityki personalnej– dodaje Inglot.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Aż w jednej trzeciej firm łamane są prawa pracowników

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!