Bezrobotni będą dowożeni do pracy?

Bezrobotni będą dowożeni do pracy?
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej analizuje sposób rozwiązania dodatkowych sposobów wsparcia bezrobotnych. Chodzi nie tylko o tradycyjne składanie im ofert pracy, ale również o dowóz do ewentualnego miejsca pracy.

Problemem samym w sobie jest to, że w niektórych miejscach w Polsce nie funkcjonuje już transport zbiorowy, w tym autobusowy, bo jest nieopłacalny dla przewoźników, wynika z wypowiedzi wiceministra Stanisława Szweda dla PAP.

Ustawy o publicznym transporcie zbiorowym: W 2017 r. znikną ulgi w komunikacji miejskiej

„Rozmawiałem z bezrobotnymi osobami, które chciałyby podjąć pracę. Często podkreślają jednak, że nie mogą pracować, bo z ich miejscowości nie ma jak dojechać do ewentualnego miejsca zatrudnienia” - powiedział.

Według Szweda, w takich sytuacjach transportem powinny się zająć samorządy. „Jest kilka dobrych przykładów, gdzie samorząd przejął transport publiczny. Niestety, większość z nich pozbywa się tego zobowiązania, sprzedając spółki prywatnym przedsiębiorcom bądź w ogóle je likwidując. Efekt jest taki, że podstawowe obowiązki wynikające z zapewnienia transportu na poziomie powiatu nie są do końca wypełniane” - stwierdził Szwed.

Czy jednostka samorządu terytorialnego może pobierać opłaty za przystanki od przewoźników drogowych?

Zwrócił on uwagę, że dobrym przykładem jest powiat bielski. „Utrzymano tam PKS i jest on pod władaniem samorządu powiatowego. Utworzono specjalny związek powiatowo-gminny. Gminy mają tam swoje udziały i każda z nich dokłada się do tego przedsięwzięcia” - wyjaśniał wiceminister RPiPS.

Cytowana przez PAP ekspertka ds. rynku pracy w Konfederacji Lewiatan Monika Fedorczuk zwróciła uwagę, że w Polsce zakłady przemysłowe znajdują się poza miastami. „Kiedy nie ma środków transportu publicznego, to pracownicy są skazani na transport indywidualny, który jest droższy, bądź na dogadywanie się z innymi osobami” - powiedziała.

Według niej, tylko część pracodawców zapewnia pracownikom transport do pracy. „Mówimy tu jednak o dużych przedsiębiorstwach. Pracodawca, który prowadzi mały sklepik, nie zorganizuje transportu, bo mu się to nie opłaca” – dodała Fedorczuk.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Bezrobotni będą dowożeni do pracy?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!