BIEC prognozuje poprawę na rynku pracy

BIEC prognozuje poprawę na rynku pracy
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) informujący o przyszłych zmianach w wielkości bezrobocia, kontynuuje tendencję spadkową - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Eksperci oceniają, że można spodziewać się umiarkowanej poprawy na rynku pracy.

Eksperci wskazali, że umiarkowanej poprawy na rynku pracy można spodziewać się zwłaszcza wiosną i latem, gdy w pełni ujawni się pozytywne działanie czynników sezonowych. "O trwały i znaczący spadek bezrobocia będzie nieco trudniej w warunkach tempa wzrostu PKB niewiele przekraczającego 3 proc. w skali roku oraz słabych i niepewnych oznakach ożywienia gospodarczego w naszym otoczeniu" - stwierdzili.

Spośród składowych WRP, podobnie jak w poprzednim miesiącu, pięć oddziałuje w kierunku spadku jego wartości, a tym samym prognozuje poprawę sytuacji na rynku pracy. Z kolei trzy zmienne prognozują wzrost wartości wskaźnika, a tym samym wzrost stopy bezrobocia, jednak siła oddziaływania każdej z tych składowych jest stosunkowo niewielka.

"Wszystkie dane obrazujące podstawowe strumienie przepływu pracowników i bezrobotnych na rynku pracy oraz szanse na zatrudnienie oddziałują w kierunku spadku stopy bezrobocia" - napisano w podsumowaniu badania.

Dodano w nim, że ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym uległ poprawie zarówno w ujęciu miesięcznym, jak i rocznym. "Oceny ogólnej sytuacji gospodarczej kraju uległy nieznacznemu pogorszeniu, ale wskaźnik nadal przyjmuje wartości dodatnie. W efekcie formułowane prognozy przedsiębiorstw przemysłowych dotyczące wielkości zatrudnienia są ostrożne, z nieznaczną przewagą odsetka przedsiębiorstw planujących redukcję zatrudnienia nad tymi planującymi wzrost liczby pracowników"- czytamy.

Z badania BIEC wynika, że zwolnienia przewidują głównie jednostki małe, ale również w nieznacznym stopniu duże. "Średnie firmy (o liczbie pracujących od 50 do 249 osób) przewidują wzrost zatrudnienia" - zaznaczono.

"W ujęciu branżowym największe pozytywne zmiany prognozowane są w branży papierniczej, samochodowej oraz wśród producentów pozostałego sprzętu transportowego. Z kolei, największe spadki zatrudnienia oczekiwane są przy wytwarzaniu i przetwarzaniu koksu i produktów rafinacji ropy naftowej oraz przez producentów wyrobów tekstylnych" - wskazali eksperci BIEC.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!