XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Bohdan Wyżnikiewicz: rekordowo niskie bezrobocie, ale trzeba działać

Bohdan Wyżnikiewicz: rekordowo niskie bezrobocie, ale trzeba działać
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

6,6 proc. to bardzo niskie bezrobocie, powinniśmy być zadowoleni, że udało się je znacząco zredukować - tak najnowsze dane GUS skomentował Bohdan Wyżnikiewicz, prezes IPAG.

  • Według Bohdana Wyżnikiewicza możliwości obniżania stopy bezrobocia są słabsze niż w poprzednio.
  • Jego zdaniem dopóki nie uda się poprzez politykę regionalną, "czy jakąkolwiek inną" zmniejszyć bezrobocia w "enklawach wysokiego bezrobocia", których "trochę w Polsce jest", to ta stopa "już właściwie nie będzie miała możliwości dalszego obniżania się".

Jak podał w środę GUS, stopa bezrobocia w grudniu wyniosła 6,6 proc. wobec 6,5 proc. w listopadzie. Dodano, że liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w grudniu 1.081,7 tys. w stosunku do 1.067,7 tys. osób przed miesiącem - wskazał GUS w komunikacie.

- Generalnie to jest bardzo niskie bezrobocie. Powinniśmy być zadowoleni, że udało się je znacząco zredukować - ocenił Wyżnikiewicz.

Jak wskazał szef Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych, stopa bezrobocia znacznie się obniżyła w stosunku do ubiegłego roku. -W grudniu poprzedniego roku stopa bezrobocia wyniosła 8,2 proc., a teraz na koniec roku mamy 6,6 proc. - podkreślił.

W ocenie eksperta to jest "niewątpliwy postęp". - Aczkolwiek trzeba zwrócić uwagę, że spadek bezrobocia nastąpił przede wszystkim w pierwszej połowie roku - do czerwca. Później spadek też był, ale znacznie mniejszy. W listopadzie-grudniu nastąpiło wahnięcie sezonowe - powiedział.

Według Wyżnikiewicza możliwości obniżania stopy bezrobocia są słabsze niż w poprzednio. - Pierwszy powód jest taki, że ludzie, którzy teraz są bezrobotni prawdopodobnie nie mają odpowiednich kwalifikacji, takich jakich wymagają pracodawcy - wyjaśnił. Dodał, że drugi powód związany jest z bardzo dużym regionalnym zróżnicowaniem stopy bezrobocia. - Najwyższe bezrobocie jest w powiecie szydłowieckim. Osiąga poziom aż 25,6 proc. Inne takie typu miejsce, to np. powiat braniewski z wynikiem 22 proc. - wskazał.

Wyżnikiewicz ocenił, że dopóki nie uda się poprzez politykę regionalną, "czy jakąkolwiek inną" zmniejszyć bezrobocia właśnie w "enklawach wysokiego bezrobocia", których "trochę w Polsce jest", to ta stopa "już właściwie nie będzie miała możliwości dalszego obniżania się".

Jak zaznaczył ekonomista, obok zjawiska bezrobocia mamy też zjawisko niedoboru rąk do pracy. - Przedsiębiorcy zgłaszają większe zapotrzebowanie na pracowników, a rynek pracy nie jest w stanie tych pracowników dostarczać - powiedział. Dodał, że jest to typowe niedopasowanie strukturalne. - Pracodawcy poszukują informatyków, a bezrobotni są np. mechanicy - wskazał.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Bohdan Wyżnikiewicz: rekordowo niskie bezrobocie, ale trzeba działać

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!