Brak rąk do pracy to już poważny problem

Brak rąk do pracy to już poważny problem
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Rosną problemy firm z brakiem rąk do pracy. Przedsiębiorcom coraz trudniej znaleźć kandydatów, także tych nisko wykwalifikowanych. Czy rozwiązaniem będą pracownicy zza granicy?

- Już ponad połowa przedsiębiorstw ma kłopoty ze znalezieniem pracowników i problem coraz bardziej narasta. Szczególnie dotkliwy może być teraz, kiedy wkraczamy w okres przedświąteczny. To najbardziej gorący czas dla handlu, a to obok produkcji jedna z branż, która najmocniej odczuwa niedobory kadrowe – mówi Marcin Ganclerz z WorkService.


– To są te dwa sektory, gdzie rzeczywiście te deficyty są najbardziej widoczne i jednocześnie najbardziej odczuwalne. I 60 proc. firm mówi, to że mamy kłopot podczas rekrutacji wpływa na funkcjonowanie naszej firmy. To są np. problemy z zawieraniem nowych kontraktów, a jedna na 8 firm wskazuje na to, że musi ograniczać albo całkowicie rezygnować z inwestycji. Istnieje niebezpieczeństwo, że za chwilę te problemy z pracownikami odbiją się na firmach i gospodarka – istnieje takie prawdopodobieństwo – nam wyhamuje.

Braki kadrowe w handlu to rzeczywiście poważny problem – przyznaje Łukasz Kozłowski z organizacji Pracodawcy RP.

– Według najnowszych danych stopa bezrobocia rejestrowanego wynosi 6,6 proc., jednak rzeczywisty poziom bezrobocia jest jeszcze niższy (...). Stanowi to poważny problem także dla firm działających w obszarze handlu, ponieważ w okresie przed Bożym Narodzeniem występuje zdecydowanie zwiększone zapotrzebowanie na pracowników, ponieważ właśnie wtedy mamy do czynienia z najbardziej wzmożonym ruchem w tym biznesie.

I rzeczywiście ten sezon może być bardzo trudny dla firm – dodaje ekspert, bo o pracowników coraz trudniej nawet tych zza wschodniej granicy.

-  Pewnym ratunkiem może być zatrudnienie Ukraińców. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że także to źródło pracy zaczyna powoli wysychać. Coraz trudniej jest o zatrudnienie Ukraińców i też ich oczekiwania płacowe również rosną w dość szybkim tempie.

Rozwiązaniem, które firmy coraz częściej zaczynają stosować jest wydłużanie czasu pracy – dodaje Marcin Ganclerz.

– To jest też kwestia, na którą zwraca uwagę w swoim raporcie NBP, że firmy w sytuacji tych deficytów będą coraz częściej sięgać po nadgodziny, co dodatkowo zwiększy presję płacową, bo pracownicy będą oczekiwali, że ten dodatkowy czas spędzony w pracy będzie im kompensowany finansowo. Dlatego wydaje się, że to może być też droga, którą pójdą firmy z handlu właśnie w tym okresie przedświątecznym, czyli wydłużania czasu pracy, jeżeli tych pracowników nie da się znaleźć.

Z drugiej strony, sami przedsiębiorcy podkreślają, że bez końca podwyższać płac się nie da. Dlatego bez wątpienia zbliżające się Święta Bożego Narodzenia – to będzie prawdziwy sprawdzian dla handlu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Brak rąk do pracy to już poważny problem

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!