Brak średniej kadry technicznej wstrzymuje inwestycje

Brak średniej kadry technicznej wstrzymuje inwestycje
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Polakom, którzy za pracą wyjechali zagranicę, powrót do kraju może zacząć się opłacać - mówi prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Cezary Kaźmierczak. Według niego wiele inwestycji jest wstrzymanych, bo nie ma średniej kadry technicznej. Według eksperta pensje tej grupy będą dynamicznie rosły.

Prezes ZPP uważa, że w większości kraju funkcjonuje już tak zwany rynek pracownika, to znaczy, że pracownicy dyktują warunki pracodawcom. "W takich wielkich aglomeracjach jak Warszawa, Wrocław, Poznań, bezrobocie sięga dwóch procent. W okolicach Warszawy pracuje jeszcze dodatkowo około 400 tys. Ukraińców" - zauważył.

Pytany o to, czy "rynek pracownika" nie stanie się z czasem rynkiem braku pracowników, Cezary Kaźmierczak przypomniał, że według prognoz demograficznych w 2020 roku w Polsce będzie brakowało miliona rąk do pracy. "Na szybko możemy to uzupełnić i uzupełniamy imigrantami z Ukrainy. Trzeba tylko wprowadzić politykę osiedlania ich tutaj" - stwierdził. Kaźmierczak uważa, że trzeba także usunąć przyczyny, dla których Polacy wyjeżdżali do Europy Zachodniej i ściągać ich do kraju.

Według niego rząd powinien też prowadzić "bardziej agresywną politykę demograficzną".

Zdaniem Cezarego Kaźmierczaka satysfakcjonujące warunki pracy, jakich szukano na Zachodzie, mogą się pojawić w kraju. "Płace rosną, rok do roku one wzrosły o około 4,5 proc. Teraz ta presja będzie jeszcze większa, jeszcze wzrosną" - przewiduje i dodaje: "W średnich zawodach technicznych one będą rosły wykładniczo. (...) Wiem, że wiele inwestycji jest wstrzymanych z tego powodu, że nie ma średniej kadry technicznej, więc w pewnym momencie może im się zacząć opłacać ten powrót". Prezes ZPP uważa, że polska gospodarka jest przed momentem przełamania, które może nastąpić w ciągu dwóch, trzech lat, jeśli rozwój będzie taki, jak teraz.

Kaźmierczak jest przekonany, że Polsce potrzebny jest model podwójnych ścieżek kariery, jaki obowiązuje w niektórych krajach anglosaskich. "Na przykład w energetyce ktoś biega po słupach do 50 roku życia, a potem idzie do biura, czy do kontroli, czy do logistyki i tak dalej" - tłumaczy. Taki system to pomysł na umożliwienie dłuższej aktywności zawodowej. Obniżenie wieku emerytalnego to - zdaniem prezesa ZPP - ruch niewiele różniący się od wcześniejszego podwyższania go.

"Platforma powiedziała - jak chcecie mieć wyższe emerytury, to musicie popracować o dwa lata dłużej, a PiS mówi - będziecie mieli niższe emerytury, a jak chcecie mieć wyższe, to musicie popracować trochę dłużej" - stwierdził i dodał: "Na końcu to jedno rozwiązanie od drugiego się wiele nie różni, choć w propagandzie politycznej ma to zupełnie inny wydźwięk".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Brak średniej kadry technicznej wstrzymuje inwestycje

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!