Brazylia. Senat przyjął kontrowersyjną reformę kodeksu pracy

Brazylia. Senat przyjął kontrowersyjną reformę kodeksu pracy
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Brazylijski Senat przyjął we wtorek po burzliwej sesji reformę kodeksu pracy, którą krytykują związki zawodowe, a której domagało się środowisko biznesowe. Zmiany mogą pomóc oskarżonemu o korupcję prezydentowi kraju Michelowi Temerowi.

Reformę poparło 50 senatorów, 26 było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu. W kwietniu projekt ustawy uchwaliła Izba Deputowanych, teraz znowelizowany kodeks pracy musi jeszcze podpisać Temer.

Ustawa jest uważana za kluczową pod względem politycznym dla szefa państwa w związku z poważnymi oskarżeniami o korupcję wysuniętymi pod jego adresem. Prokuratura i parlament wdrożyły wobec Temera postępowania w tej sprawie. Według BBC przyjęcie reformy, przynajmniej na razie, zwiększy szanse Temera na pozostanie u władzy. W tym tygodniu Izba Deputowanych rozpoczęła debatę na temat tego, czy Temer powinien zostać zawieszony w obowiązkach prezydenta.

Reforma wpisuje się w serię działań oszczędnościowych, które mają na celu wyciągnięcie kraju z recesji, podobnie jak reforma systemu emerytalnego, którą obecnie zajmuje się parlament.

Znowelizowany kodeks pracy przewiduje uelastycznienie umów o pracę i zniesienie obowiązkowych składek płaconych przez członków związków zawodowych. Celem zmian jest zmniejszenie kosztów dla firm - wyjaśnia BBC. Według sondażu instytutu Datafolha zmianom sprzeciwia się 58 proc. Brazylijczyków.

Temer wyraził zadowolenie z głosowania w Senacie, oświadczając, że jest to "najbardziej ambitna reforma w ostatnich latach".

Przyjęcie ustawy opóźniła akcja trzech opozycyjnych członkiń Senatu, które uniemożliwiały przewodniczącemu izby Eunicio Lopes de Oliveirze zajęcie swego miejsca. Wyraźnie zirytowany Oliveira postanowił do odwołania wstrzymać debatę i nakazał wyłączenie mikrofonów. Do senatorek przyłączyli się inni członkowie izby wyższej, którzy używając telefonów komórkowych na żywo transmitowali swoją akcję w mediach społecznościowych. Debata została wznowiona dopiero po sześciu godzinach.

29 kwietnia związki zawodowe zorganizowały strajk generalny, który częściowo sparaliżował Brazylię. W kolejnych dniach odbywały się inne protesty przeciwko działaniom oszczędnościowym rządu. Władze tłumaczą te działania koniecznością stworzenia nowych miejsca pracy w kraju, w którym liczba bezrobotnych sięga 13,8 mln, czyli 13,3 proc. aktywnych zawodowo obywateli.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Brazylia. Senat przyjął kontrowersyjną reformę kodeksu pracy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!