Brexit. Nawet 1,2 mln osób może stracić pracę w UE

Brexit. Nawet 1,2 mln osób może stracić pracę w UE
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

1,2 mln osób może stracić pracę w 27 krajach UE, a w Wielkiej Brytanii ponad 500 tys. - taki może być zdaniem minister gospodarki Belgii Krisa Peetersa skutek "twardego" Brexitu. Zdaniem premier Beaty Szydło w negocjacjach Brukseli z Londynem nastąpił impas.

  • Ze względu na niewystarczający postęp w dotychczasowych rokowaniach zapadła decyzja, że UE rozpocznie wewnętrzne przygotowania do drugiej fazy negocjacji z Wielką Brytanią.
  • Przyzwolenie na ewentualne rozmowy o przyszłych relacjach Królestwa ze Wspólnotą, w tym o stosunkach handlowych, na czym zależy Londynowi, UE może dać w grudniu.
  • Dla Polski najważniejsze prawa obywateli UE w Wlk. Brytanii. 

Choć premier Wielkiej Brytanii Theresa May zapewniała na odbywającym się w czwartek i piątek szczycie Unii Europejskiej, że Wielka Brytania będzie honorować swoje zobowiązania i pozostałe kraje unijne nie stracą w ramach obecnego budżetu na Brexicie, to nie przedstawiła jednak żadnych nowych propozycji dotyczących rozliczenia finansowego.

Dlatego powróciły obawy o tzw. "twardy Brexit", czyli opuszczenie Unii przez Wlk. Brytanię bez 
porozumienia z Brukselą. 

W piątkowym wywiadzie dla VRT News Kris Peeters  podkreślił, że w przypadku wyjścia Wielkiej Brytanii bez porozumienia z Brukselą co do przyszłych relacji skutki gospodarcze dla obu stron byłyby "katastrofalne".

- Musimy przygotować się na wszelkie możliwe scenariusze - powiedział.

Skąd te wyliczenia? Flamandzki polityki swoją ocenę przedstawił na podstawie kalkulacji specjalnej grupy roboczej, która została powołana do oceny skutków Brexitu. Z badań wynika, że jeśli UE i Zjednoczone Królestwo nie osiągną porozumienia co do przyszłych relacji do marca 2019 r., taryfy celne na import towarów z Wielkiej Brytanii i eksport na Wyspy będą kosztować belgijski przemysł 2,22 mld euro rocznie.

Peeters powołał się też na wcześniejsze badania przeprowadzone przez naukowców belgijskiego Uniwersytetu w Leuven. Według nich w rezultacie "twardego" Brexitu pracę w Belgii straci 42 tys. osób, w Wielkiej Brytanii 526 tys. osób, a w 27 krajach UE 1,2 mln.

W Belgii "twardy" Brexit miałby daleko idące, negatywne konsekwencje dla jednego z największych europejskich portów - Zeebrugge - ponieważ 45 proc. jego przychodów jest związanych z handlem z Wielką Brytanią. Peeters powiedział, że dzięki wymianie z Wyspami pracę w porcie ma 5 tys. osób; dodał, że każdego roku port umożliwia transport miliona nowych samochodów.

W piątek w Brukseli bez zasadniczego przełomu w rozmowach na temat Brexitu zakończył się szczyt unijny. Premier Wielkiej Brytanii Theresa May wraca jednak do Londynu z obietnicą, że UE rozpocznie wewnętrzne przygotowania do drugiej fazy negocjacji.

Unijni przywódcy zwrócili jednocześnie uwagę, że choć Wielka Brytania zapowiedziała honorowanie swoich zobowiązań finansowych wobec UE, to nie zostało to jeszcze przełożone na konkrety. Bruksela chce, by Londyn łożył do unijnej kasy aż do zamknięcia obecnego wieloletniego budżetu (w praktyce do końca 2023 roku), tymczasem negocjatorzy Wielkiej Brytanii mówili o końcu zobowiązań w 2020 roku.

We wnioskach zapisano, że Rada Europejska w grudniu ponownie oceni postęp w negocjacjach. Wówczas na kolejnym szczycie UE liderzy państw unijnych mają ustalić, czy postęp jest wystarczający, by przejść do drugiej fazy rozmów o przyszłych relacjach unijno-brytyjskich, w tym o stosunkach handlowych, na czym szczególnie zależy Londynowi.

Dla Polski najważniejsze prawa obywateli UE w Wlk. Brytanii


W negocjacjach z Wielką Brytanią ws. Brexitu mamy impas, jeśli chodzi o kwestie finansów. Powinniśmy czekać na kolejną propozycję premier Theresy May; jeśli będzie ona dobra, to należy podjąć dyskusję - tak rozmowy ws. Brexitu komentowała w Brukseli premier Beata Szydło.

- My jesteśmy na siebie skazani - i Wielka Brytania na UE, i UE na Wielką Brytanię. Te relacje powinny być jak najlepsze i powinny być przede wszystkim oparte na zasadzie partnerstwa - powiedziała Szydło. Zaznaczyła jednak, że najpierw "trzeba załatwić sprawy, które w tej chwili są trudne i nie do końca załatwione".

Przypomniała, że Polska postawiła dwa zasadnicze warunki, niezbędne do przejścia do kolejnego etapu, czyli kwestii praw obywateli UE w Wielkiej Brytanii oraz rozliczeń finansowych.

Trzeci wątek negocjacji, który ma być rozstrzygnięty w pierwszej fazie rozmów, to kwestia granicy między Irlandią i Irlandią Północną; teraz granica ta nie istnieje, ale po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE będzie musiała w jakiejś mierze powstać - wyjaśniała premier.

Dodała, że widać postęp w negocjacjach w sprawach dotyczących obywateli, ale "jeżeli chodzi o kwestie finansowe, to (...) ten postęp tutaj się zatrzymał".

- To było dzisiaj wyraźne podkreślane w czasie rozmowy szefów rządów. Mamy kłopot, mamy impas, więc trzeba znaleźć rozwiązanie - powiedziała Szydło.

- Zachęcałam do tego, byśmy nie odrzucali całkowicie propozycji Theresy May i przede wszystkim czekali na kolejną (...). Jeżeli Theresa May przedstawi dobrą propozycję do zaakceptowania, która mogłaby być dyskutowana w najbliższym czasie, to powinniśmy tę dyskusję podjąć, tak by na Radzie grudniowej można było na ten temat porozmawiać, porozmawiać również o okresie przejściowym - zaznaczyła premier.

Jak mówiła, dzisiaj trzeba przede wszystkim szukać sposobu na to, by nie została zmieniona dynamika negocjacji z Wielką Brytania.

- Polska uważa, że powinniśmy cały czas zachęcać Wielką Brytanię do szukania pozytywnych rozwiązań, takich, które dla UE byłyby do zaakceptowania, a z naszej strony - UE, powinna być otwartość, ale (...) istotne jest to, byśmy dorozumieli się w kwestiach tych dwóch priorytetów: czyli obywatele i kwestie finansowe - powiedziała Szydło.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Brexit. Nawet 1,2 mln osób może stracić pracę w UE

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!