XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Centra usług biznesowych: sektor większy od branży górniczej

Centra usług biznesowych: sektor większy od branży górniczej
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Po branży motoryzacyjnej, to drugi pod względem zatrudnienia sektor w Polsce - mowa o centrach usług biznesowych, w których pracę znalazło już ok. 128 tys. osób i które rosną w tempie 10-20 proc. rocznie.

Jak mówi Janusz Dziurzyński ze Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych, jeszcze 10 lat temu, gdy wstępowaliśmy do Unii Europejskiej, sektor był w kompletnych powijakach - zatrudniał kilkadziesiąt osób, w dodatku ich praca dotyczyła prostych zleceń.

Obecnie rośnie o 10-20 procent rocznie, czyli w tempie, którego nie notuje żadna inna gałąź gospodarki. I tak się dzieje od 7 lat bez przerwy. - Obecnie możemy mówić o ok. 125-128 tys. miejscach pracy, stworzonych w centrach – podkreśla Dziurzyński.

Mimo tak dynamicznego rozwoju, przedstawiciele branży twierdzą, że byłby on jeszcze większy, gdyby nie różnego rodzaju przeszkody. Do najważniejszych Dziurzyński zalicza kłopoty z rejestracją, uzyskiwaniem koncesji lub różnego rodzaju pozwoleń.



Kolejny problem dotyczy praw pracowniczych – nie jest np. łatwo zweryfikować czy sprawdzić wiarygodność czy uczciwość pracownika. - Jest to ważne, gdy działalność usługowa dotyczy np. sektora finansowego, gdzie dostęp do tajemnic ma szczególne znaczenie, mówi Dziurzyński. - W praktyce pozyskiwanie sprawdzonych danych o pracowniku jest bardzo trudne, gdyż chroni go dosyć restrykcyjne prawo – podkreśla.

- Dlatego nasz związek stara się to wyjaśniać i przekonywać, np. szefów resortu pracy, czy instytucji zajmujących się ochroną danych osobowych. Naszym wielkim sukcesem zakończyły się starania aby w Polsce można było świadczyć usługi w święta czy weekendy. Trwało to półtora roku. - Ale się udało, mówi z satysfakcją Dziurzyński.

Tłumaczy, że dzięki pokonaniu tej bariery, firmy świadczące usługi biznesowe mogą obsługiwać kraje, gdzie np. niedziela, jak to ma miejsce w krajach arabskich, jest normalnym dniem pracy.

Przypomina, że gospodarki narodowe działają globalnie i jeśli nasz kraj się do tego przystosuje, to tylko z korzyścią dla polskich firm i rozwoju gospodarczego.

Mówiąc o perspektywach podkreśla, że teraz najważniejsze dla dalszego rozwoju sektora usług biznesowych jest stworzenie warunków do obsługi funduszy inwestycyjnych. Tylko ta gałąź może zapewnić kolejne 100 tys. miejsc pracy i 7 mld zł wartości usług, z których część na pewno zasiliłaby budżet państwa
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Centra usług biznesowych: sektor większy od branży górniczej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!