XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Chińczycy inwestują miliardy w Omanie. Na pustyni budują przemysłowego giganta

Chińczycy inwestują miliardy w Omanie. Na pustyni budują przemysłowego giganta
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Chińczycy pomagają Omanowi wybudować na pustynnym wybrzeżu ośrodek przemysłowy. Powstaną tu port, rafineria, zakłady petrochemiczne, magazyny budowlane. To inwestycja warta ponad 10 mld dol. Jednak nic za darmo. Państwo Środka ma w tym swój interes.

  • Chiński kapitał strumieniem płynie do Omanu.
  • Kraj ten ma stać się dla Chińczyków bazą do gospodarczego podboju Indii, krajów Zatoki Perskiej i Afryki Wsch. 
  • Chińskie firmy chcą zainwestować tam miliardy dolarów.

W ubiegłych latach Chińczycy zyskali kluczowe znaczenie dla Omanu, który chce przekształcić rybacką wioskę Dukm na południe od Maskatu w centrum przemysłowe, co umożliwi temu sułtanatowi dywersyfikację gospodarki poza eksport ropy i gazu.

Gospodarcze interesy rządów sułtanatu i Chin są pod tym względem zbieżne i prowadzą do rosnącego napływu chińskiego kapitału w ten rejon w najbliższych latach - pisze agencja Reutera.

Ponieważ państwowe fundusze Omanu ucierpiały w wyniku niskich cen ropy, Maskat stara się przyciągnąć zagraniczne inwestycje do nowych stref przemysłowych. Dukm jest największym z takich projektów.

Miliardy dolarów inwestycji


Dla Chin oznacza to potencjalny sukces w rozbudowie infrastruktury Nowego Jedwabnego Szlaku łączącego Państwo Środka z Europą. Położone nad Morzem Arabskim Dukm to potencjalna baza operacyjna chińskiego biznesu w pobliżu rynków, które Chińczycy chcą rozwijać w krajach Zatoki Perskiej, Indiach i Afryce Wschodniej. Dukm leży również blisko złóż ropy i gazu, których będą potrzebować chińskie firmy.

W rezultacie Dukm może stać się żyłą złota i obfitować w kokosowe interesy. Jak powiedział Ali Szah, szef chińskiego konsorcjum Oman Wanfang, chińskie firmy chcą zainwestować tam prawie 11 mld dolarów - równowartość niemal połowy obecnych bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Omanie.

"Dukm nie przypomina Dżuddy ani Dubaju. Jest wciąż nowe, potrzebuje czasu na rozwój. A w Wanfangu myślimy, że czeka je przyszłość lepsza niż miast w Zatoce" - powiedział Ali Szah.

Marketingowe znaczenie Dukm wiąże się także z tym, że leży w pobliżu tras morskich poza strategiczną Cieśniną Ormuz.

Kierunek: Bliski Wschód


Już w 2009 roku bezpośrednie chińskie inwestycje na Bliskim Wschodzie stanowiły - według badań turyńskiego Instytutu Spraw Światowych - 1 proc. wszystkich zagranicznych inwestycji w regionie. Częściowo dzięki planom jednego pasa, jednej drogi - jak nazywają projekt Nowego Jedwabnego Szlaku Chińczycy - w roku 2015 wzrosły one do ponad 5 proc.

Chiny były czołowym inwestorem w krajach arabskich już w 2016 roku, obiecując - według Arab Investment and Export Credit Guarantee Corp. z Kuwejtu - 29,5 mld USD i tym samym stając się największym inwestorem w regionie, wyprzedzając USA (7 mld dolarów).

W strefie wokół Dukm zbudowano port i suchy dok, a ma powstać tam rafineria, częściowo za pieniądze z Kuwejtu, i zakłady petrochemiczne.

Oman Wanfang planuje w Dukm zabudowę ponad 11 km kw. Powstaje tam m.in. za 138 mln dolarów kompleks magazynów materiałów budowlanych, które będą dystrybuować je w regionie. Magazyny mają być gotowe za półtora roku.

Plany dalszych dziewięciu chińskich inwestycji obejmują wybudowanie w ciągu pięciu lat fabryki metanolu za 2,8 mld USD, fabryki rur, montażowni samochodów za 84 mln USD i hotelu za 203 mln USD.

Nie tylko Chińczycy


Oman stara się przyciągnąć do Dukm kapitał z różnych krajów, m.in. liczy również na inwestycje z niedalekiego Iranu, z którym utrzymuje bliskie więzy dyplomatyczne, ale irańska gospodarka nie ma się dobrze. W styczniu zeszłego roku irański producent samochodów Khodro Industrial Group zgodził się przestudiować propozycję budowy za 200 mln USD zakładów samochodowych w Dukm, ale od tego czasu nic o tym jakoś nie słychać.

Oman Wanfang to konsorcjum sześciu chińskich firm, w większości z Ningxia - regionu autonomicznego w północno-środkowych Chinach, gdzie mieszka sporo muzułmanów, aktywnych gospodarczo i starających się rozwijać interesy z krajami arabskimi.

Działanie Oman Wanfang pokazuje, w jaki sposób plan Nowego Jedwabnego Szlaku wspiera chińskie inwestycje zagraniczne. Konsorcjum podaje, że uczestniczące w nim firmy są podmiotami prywatnymi, i twierdzi, że nie jest bezpośrednio finansowane przez Pekin, ale cieszy się za to jego poparciem politycznym.

W kwietniu do Dukm przyjechał gubernator Ningxia, by położyć kamień węgielny pod chiński obszar przemysłowy, i oznajmił, że projekt wspiera wpływowa pekińska Narodowa Komisja ds. Rozwoju i Reform.

Pomoże to konsorcjum Oman Wanfang w negocjacjach z władzami sułtanatu i może też pomóc chińskim inwestorom w Dukm uzyskać pożyczki w chińskich bankach, w większości kontrolowanych przez chiński rząd.

Oznaką zacieśniających się więzów finansowych między obu krajami jest pożyczka w wys. 3,55 mld USD zaciągnięta w zeszłym miesiącu przez rząd Omanu w chińskich instytucjach finansowych - największa ze wszystkich dla kraju Zatoki Perskiej w Chinach.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Chińczycy inwestują miliardy w Omanie. Na pustyni budują przemysłowego giganta

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!