Chiny i Kazachstan podpisały umowy warte 2 mld dol.

Chiny i Kazachstan podpisały umowy warte 2 mld dol.
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Chiny i Kazachstan podpisały umowy warte 2 mld dol. podczas niedawnej wizyty w Astanie i Ałma Acie szefa komunistycznej partii chińskiego regionu autonomicznego Sinkiang-Ujgur (Sinciangu). Mają one znaczenie dla rozwoju Nowego Jedwabnego Szlaku.

Zhang Chunxian (czyt. Czang Czun-hsian), który odwiedził obok Astany także gospodarczą stolicę kraju, Ałma Atę, oświadczył, że zarówno Kazachstan, jak i zachodni chiński Region Autonomiczny Sinkiang-Ujgur skorzystają z rozwoju Nowego Jedwabnego Szlaku. Jest to chińska koncepcja utworzenia sieci dróg lądowych i morskich do Europy, będącej głównym partnerem handlowym Chin.

Chinom zależy na tym, aby jeszcze więcej firm z Sinciangu inwestowało w Kazachstanie - powiedział Zhang i wyraził zadowolenie z ciepłego przyjęcia tych, które już tam działają - pisze w piątek oficjalny dziennik "Xinjiang Daily".

Podczas wizyty podpisano pięć umów dotyczących energetyki, rolnictwa i przemysłu, a opiewających na ponad 2 mld dolarów.

Zhang odwiedził też firmę nadzorującą przesyłanie gazu z Azji Środkowej przez Kazachstan do Sinciangu.

Strategicznie położony, zajmujący jedną szóstą powierzchni Chin niespokojny Sincinag na skraju Azji Środkowej graniczy z Kazachstanem, Pakistanem, Afganistanem, Indiami, Kirgistanem, Tadżykistanem i Mongolią. Region ten ma kluczowe znaczenie dla wdrażanej przez Pekin koncepcji Nowego Jedwabnego Szlaku.

Koncepcja polegająca na równoległym rozwijaniu dróg morskich i lądowych, określana jest hasłem "jeden pas, jedna droga" - "one belt, one road" w języku angielskim, a po chińsku - "yi dai, yi lu" (ji tai, ji lu). Została ona zaprezentowana oficjalnie przez prezydenta Chin Xi Jinpinga na Uniwersytecie (prezydenta Kazachstanu) Nursułtana Nazarbajewa w Astanie we wrześniu 2013 roku.

Nakreślił on tam wizję nowego szlaku w miejsce starożytnego, którym przez stulecia wędrowały do Europy jedwab i papier, a do Chin m.in. złoto, perfumy, a także idee religijne, a który w praktyce przestał funkcjonować w XV i XVI wieku.

Chinom zależy także na stabilizacji w Azji Środkowej i w samym Sinciangu, w którym stanowiący większość Ujgurzy oskarżają Chińczyków o faworyzowanie napływowych Hanów - rdzennej ludności chińskiej - i tłumienie wyznaniowej oraz kulturowej odrębności tureckojęzycznych Ujgurów. W ostatnich latach w Sinciangu zginęło co najmniej kilkaset osób w niepokojach, o które Chiny obwiniają islamskich bojowników mających powiązania z radykałami w Azji Środkowej.

Organizacje obrońców praw człowieka i emigranci ujgurscy oskarżają Chiny o prowadzenie w Sinciangu represyjnej polityki, która w większym stopniu doprowadza do protestów Ujgurów i niepokojów niż zagrożenie ze strony bojowników muzułmańskich. Chiny zaprzeczają, by ograniczały prawa i represjonowały Ujgurów w Sinciangu.

Zhang odwiedził w Astanie meczet i pogłębił wiedzę - pisze "Xinjiang Daliy" - jak Kazachstan zarządza sprawami wyznaniowymi. W Kazachstanie ponad 60 proc. ludności to muzułmanie; w Sinciangu stanowiący większość Ujgurzy także wyznają islam.

Była to druga wizyta Zhanga w Kazachstanie w ciągu miesiąca.

W kwietniu firmy z Sinciangu podpisały kontrakty wartości 2 mld USD z Pakistanem, który także odwiedził Zhang w celu zacieśnienia więzów z tym ważnym partnerem w sferze bezpieczeństwa. Chiny od dawna wzywają Pakistan do wykorzenienia - jak ich nazywają - bojowników z Sinciangu, którzy mają swoje kryjówki na pasztuńskich terenach pogranicza pakistańsko-afgańskiego, gdzie siedziby mają też talibowie i Al-Kaida.

Inicjatywy w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku sięgają również Polski. Podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Chinach w listopadzie 2015 roku podpisano porozumienie ze stroną chińską, które włącza Polskę w "jeden pas, jedną drogę". Od września 2013 roku działa już połączenie kolejowe cargo pomiędzy Łodzią a Chengdu (Czeng-tu), stolicą chińskiej południowo-zachodniej prowincji Syczuan.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Chiny i Kazachstan podpisały umowy warte 2 mld dol.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!