Co robimy z pieniędzmi z programu 500 plus?

Co robimy z pieniędzmi z programu 500 plus?
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Pod koniec tygodnia rząd podsumuje pierwszy rok działania programu 500 plus. Do końca stycznia do rodzin trafiło ponad 19 mld zł.


- Świadczenia znacząco poprawiły budżety gospodarstw domowych. Pokazują to m.in. dane Narodowego Banku Polskiego - mówi Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium.

 - W trzecim kwartale ubiegłego roku środki z programu 500 plus odpowiadały niemalże za połowę przyrostu dochodów gospodarstw domowych. To był pokaźny zastrzyk finansowy zwłaszcza dla osób, które mają niższe dochody - podkreśla gość.

Budżety gospodarstw domowych poprawiły się też dzięki spadającemu bezrobociu i rosnącym płacom. A im stabilniejsza sytuacja, tym większa chęć do kupowania.

Kupujemy coraz więcej


Jak mówi Agnieszka Matulska-Bachura z Głównego Urzędu Statystycznego, dane o sprzedaży detalicznej za 2016 rok są najlepsze na przestrzeni ostatnich 5 lat.

- W 2016 roku sprzedaż detaliczna, w przedsiębiorstwach z liczbą pracujących powyżej 10 osób i więcej, w cenach stałych wzrosła o 5,7 proc. Najszybciej rosła sprzedaż w kategorii tekstylia, odzież i obuwie o 16, 4 proc.. Farmaceutyki, kosmetyki, sprzedaż sprzętu ortopedycznego zwiększyły się o 12,9 proc. oraz meble wraz z RTV i AGD o 9 proc. - wylicza rozmówczyni.

Wzrost sprzedaży był widoczny także w innych grupach.

- Jeśli chodzi o żywność, napoje i wyroby tytoniowe sprzedaż wzrosła o 6,4 proc., a w przypadku pojazdów samochodowych, motocykli i części o 8, 8 proc. - dodaje.

Chętniej wydajemy niż oszczędzamy


Na ile wzrost budżetów domowych wpłynął na oszczędzanie pieniędzy? - Dane Narodowego Banku Polskiego pokazują, że choć -  nominalnie - oszczędności Polaków rosną, to skłonność do oszczędzania spada - mówi Maliszewski.

- Wzrost oszczędności był mniejszy niż wzrost dochodów rozporządzalnych. Jeśli chodzi o aktywa finansowe to zasób oszczędności w posiadaniu gospodarstw domowych się zwiększa. Widać to na przykład w wartości depozytów bankowych, które w 2016 roku wzrosły o blisko 60 mld zł - dodaje.

Bardziej szczegółowe dane nt. wydatków gospodarstw domowych poznamy w połowie roku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Co robimy z pieniędzmi z programu 500 plus?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!