XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

CSR: gospodarka nam się udała, pora na...

CSR: gospodarka nam się udała, pora na...
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Debata "CSR - odpowiedzialne strategie" podczas VI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach nawiązała do rocznicy 25-lecia gospodarki wolnorynkowej w Polsce. "Gospodarka nam się udała, a teraz pora, aby znaleźć w niej więcej miejsca dla człowieka" - podkreślali paneliści.

Zdaniem Zenona Pokojskiego, wiceprezesa Zakładów Azotowych Puławy w Grupie Azoty, CSR coraz lepiej wpisuje się we współczesną działalność gospodarczą, której celem nie jest maksymalizacja zysku, ale budowanie wartości organizacji dla wszystkich interesariuszy. Na tę wartość składa się również opinia o firmie. Przynosi to pożytek zarówno inwestorom giełdowym, jak pracownikom.

- Przy wzroście produkcji w Puławach o 60 proc. zredukowaliśmy zanieczyszczenia o 60-70 proc. Płace w naszej spółce są najwyższe w regionie - wymieniał elementy puławskiego CSR wiceprezes Pokojski.

Intelektualnie prowokacyjną tezę postawił Krzysztof Gorzkowski, PR & Marketing Manager Kapsch Telematic Services Sp. z o.o.

- CSR wynika z biznesowego cynizmu. To najtańsze narzędzie komunikacji firmy z klientami - mówił polemizując z wiceprezesem ZA Puławy, że sednem działalności gospodarczej jest jednak maksymalizacja zysku.

- CSR to komercjalizacja naturalnych ludzkich zachowań - argumentował ks. Jacek Stryczek, prezes Stowarzyszenia Wiosna znanego z akcji "Szlachetna Paczka". - Zawsze było tak, że ludzie kupowali np. chleb od piekarza, który był lepszym człowiekiem, niż jego konkurent.

Ks. Stryczek wyrósł w ostatnim czasie na jego z liderów organizacji działających na styku biznesu i filantropii. Łączy w sobie ekonomiczną precyzję i głęboki humanizm. Stworzył - jak sam mówi - największą organizację wolontariatu pracowniczego w Polsce. Na pół miliona osób zaangażowanych w przygotowywanie świątecznych paczek połowa robi to w firmach.

W kształtowaniu wizerunku firmy duże znaczenie ma odniesienie do świata sportu,

- Gdy stało się jasne, że wejdziemy na giełdę, firma Tauron była bardzo młoda. Rozpoznawalność marki wahała się w graniach błędu statystycznego. Jak przekonać inwestorów do kupienia akcji spółki, o której nikt nie słyszał? - wspominał Paweł Gniadek, dyrektor Departamentu Komunikacji Rynkowej i PR Tauron Polska Energia. - Odpowiedzią na to pytanie było wejście w sponsorowanie imprez sportowych m.im Tour de Pologne.

Tą sferą życia mocno interesuje się także Grupa Lotos znana w kraju z programu sponsorowania skoków narciarskich pn. "Szukamy następców Mistrza". - Program dał wymierny efekt. W reprezentacji Polski są dziś skoczkowie nawiązujący do wyników Adama Małysza - mówiła Jowita Twardowska, dyrektor ds. komunikacji i CSR Grupy Lotos SA. I chociaż słynna wypowiedź 12-letniego Kamila Stocha, w której wypowiada marzenie o złotym medalu olimpijskim, pochodzi sprzed uruchomienia programu, to zasługi Lotosu dla kształtowania młodego pokolenia skoczków są oczywiste.

W katalogu CSR ważna jest także współpraca z organizacji pozarządowymi. Wskazała na to Magdalena Rędziniak - dyrektor CSR w Orange Polska.

Organizacje pozarządowe powinny być jednak profesjonalnie zarządzane, mieć porządną księgowość i posługiwać się językiem zrozumiałym dla firm. Jest tak na Zachodzie, gdzie wielu menedżerów już na emeryturze swoją aktywność pożytkuje pomagając organizacjom non-profit.

* * *

Grupa PTWP, organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego, stara się podkreślać wagę działań związanych ze społeczną odpowiedzialnością biznesu, promuje wiedzę i dobre praktyki w tym zakresie - przede wszystkim poprzez przykłady ciekawych i skutecznych działań. Poniżej przedstawiamy cztery wybrane inicjatywy, które są zdecydowanie warte wsparcia.

• Fundacja Iskierka. Organizacja pożytku publicznego z siedzibą w Warszawie zajmującą się budowaniem systemów wsparcia finansowego, psychologicznego i społecznego dla dzieci z chorobą nowotworową i ich rodzin. Środki pozyskane przez fundację przeznaczane są na najważniejsze potrzeby podopiecznych. Iskierka kupuje leki i sprzęt medyczny niezbędne dla ratowania zdrowia lub życia dzieci.

• Szlachetna Paczka. Organizowany przez Stowarzyszenie Wiosna, działający od 13 lat ogólnopolski projekt pomocy rodzinom w trudnej sytuacji materialnej. Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy i darczyńców, na dwa tygodnie przed świętami Bożego Narodzenia rodziny otrzymują paczki odpowiadające ich indywidualnym potrzebom.

• Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży "Dom Aniołów Stróżów" w Katowicach. Otwarte na potrzeby wykluczonych społecznie z pogórniczych i pohutniczych bezrobotnych rodzin. Działając od 20 lat, rocznie wspiera około 100 dzieci w świetlicach i klubie terapeutycznym, 400 dzieci na ulicach i podwórkach oraz 80 rodzin w Poradni Rodzinnej.

• Dzielnicowy Ośrodek Sportu i Rekreacji Sokolnia im. Ryszarda Kafanke w Chorzowie. Klub z trzema sekcjami (akrobatyka sportowa, gimnastyka sportowa i szermierka) i z wartymi uwagi osiągnięciami sportowymi. Zawodnicy Sokolni to w większości młodzi i bardzo młodzi mieszkańcy Chorzowa i okolicznych miast aglomeracji górnośląskiej. Sokolnia jako klub już po raz trzeci uzyskał Tytuł Najlepszego Klubu Akrobatycznego w Polsce.

Szczegółowe dane, także numery kont, dostępne na www.eecpoland.eu w zakładce Inicjatywy CSR podczas EEC.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: CSR: gospodarka nam się udała, pora na...

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!