Czy UE wprowadzi równą płacę za tę samą pracę?

Czy UE wprowadzi równą płacę za tę samą pracę?
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Za taką samą pracę wykonywaną w jednym kraju Unii Europejskiej każdemu należy się taka sama płaca - takie stanowisko co jakiś czas przedstawia Komisja Europejska.


Chodzi w pierwszej kolejności o pracowników delegowanych, czyli takich, którzy w ramach swojej umowy o pracę wyjeżdżają tymczasowo za granicę, aby tam pracować nadal dla swojego pracodawcy.

Już teraz przepisy gwarantują pracownikom delegowanym przynajmniej minimalne wynagrodzenia obowiązujące w kraju, do którego są wysyłani - podkreśla Agnieszka Zielińska z Polskiego Forum HR. - Jeśli np. pracownik jest delegowany do Niemiec, jego wynagrodzenie wynosi co najmniej niemiecką minimalną stawkę godzinową. Dodatkowo pracodawca, np. firma polska, musi mu zapewnić odpowiednie warunki, by pracownik mógł pracować w tym miejscu, czyli zapewnić mu dojazd, nocleg, tłumaczenie dokumentów. To sprawia, że ten pracownik staje się droższy.

Zdaniem Komisji Europejskiej, przepisy dotyczące minimalnego wynagrodzenia często są jednak łamane i obchodzone.

Polska deleguje najwięcej pracowników

Najwięcej pracowników deleguje do innych krajów członkowskich Polska. Dla naszych firm, zasada równa płaca za równą płacę oznaczałaby więc koniec świadczenia usług na terenie innych krajów Unii Europejskiej, na czym wcale nie zyskaliby pracownicy - uważa Zielińska. - Konsekwencje są właściwie dwie podstawowe. Po pierwsze, zakończenie ze swobodą przepływu usług w Europie, czyli część osób, które w tym momencie pracują w ten sposób traci zatrudnienie, bo firmy, które je zatrudniają, przestają być konkurencyjne na europejskich rynkach. Drugą konsekwencją jest poważny wzrost nielegalnego zatrudnienia w Europie.

Argumentem za zrównaniem płac pracowników delegowanych z zarobkami lokalnych pracowników jest walka z nierówną konkurencją.

- Takie zrównanie płac byłoby z korzyścią dla najlepiej rozwiniętych państw Unii Europejskiej, dlatego że zabezpieczyłyby się one przed dumpingiem cenowym, bo pracownicy z państw o tańszej sile roboczej nie byliby wysyłani do wykonywania usług do tych krajów, gdzie ta siła robocza jest o wiele droższa - zauważa Przemysław Ruchlicki z Krajowej Izby Gospodarczej.

Uciążliwe kontrole we Francji

Polskie firmy najwięcej pracowników delegują do Niemiec. W drugiej kolejności, do Francji, gdzie od pewnego czasu są narażone na zmasowane i uciążliwe kontrole.

- Nie dość, że odbywają się one często, nie dość, że odbywają się nie tylko w agencji, ale też u klientów, przez co zniechęcają te podmioty do korzystania z usług firm delegujących, to na dodatek dotyczą absolutnie wszystkiego - mówi ekspert Polskiego Forum HR. - Z czego to wynika? Francja ma duży problem z tzw. firmami - skrzynkami pocztowymi. Są to firmy, które otwierają swoją działalność, np. w Luksemburgu czy na Cyprze, rzadziej w Polsce i francuscy pracownicy są zatrudnieni przez firmę w Luksemburgu, mimo że nigdy tam nie byli. Koszty ubezpieczeń społecznych we Francji są tak wysokie, że firmy szukają tańszych rozwiązań. A to wpływa na postrzeganie ogólnie delegowania. Do tego dochodzi rosnąca we Francji niechęć do obcokrajowców - podkreśla Zielińska.

Według Komisji Europejskiej nasz kraj wysyła do innych krajów Unii ok. 250 tysięcy osób. Są oni delegowani przede wszystkim do prac produkcyjnych, budowlanych, prac w rolnictwie i w pielęgniarstwie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Czy UE wprowadzi równą płacę za tę samą pracę?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!