XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Darmowa praca "na próbę" ciągle żywa

Darmowa praca "na próbę" ciągle żywa
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

1 września weszła w życie nowelizacja Kodeksu Pracy, według której pracownik musi posiadać umowę o pracę na piśmie jeszcze przed dopuszczeniem do pracy. Ale wygląda na to, że jeszcze nie wszyscy pracodawcy zastosowali się do nowych przepisów.

Serwis PulsHr.pl opisuje historię kandydatki do pracy w salonie odzieżowym. która przepracowała 3 dni bez umowy. Po zapewnieniu, że umowę dostanie następnego dnia i po rezygnacji z poprzedniej pracy – otrzymała informację, że jednak się nie nadaje.

Otrzymała zadośćuczynienie dopiero po interwencji PulsHR.pl

Więcej o tej historii czytaj: Darmowa praca „na próbę” ciągle żywa

Obecnie obowiązujące przepisy wyraźnie mówią o tym, że umowa musi być podpisana jeszcze przez rozpoczęciem pracy.

Jeżeli umowa o pracę nie jest zawarta na piśmie – np. strony ustalą ustnie jej warunki – pracownik musi otrzymać na piśmie potwierdzenie tych warunków.

– W myśl nowych przepisów, jeśli w rozmowie ustnej zostały określone warunki współpracy i rzeczywiście padło zaproszenie do pracy nawet na dzień próbny to przed dopuszczeniem do pracy umowa powinna zostać tej pani wręczona. Gdy jakikolwiek pracownik znajduje się w pracy bez podpisanej umowy Państwowa Inspekcja Pracy ma prawo ukarać pracodawcę grzywną od 1 do 30 tys. zł. Takie pisemne potwierdzenie warunków zatrudnienia posiadać powinien zarówno pracownik jak i pracodawca, zatem dowód jest tutaj bardzo klarowny tzn. pracodawca powinien posiadać kopię takiego poświadczenia i na wniosek Inspekcji Pracy być w stanie ją zaprezentować. Jeśli nie jest, Inspekcja może karę wymierzyć – tłumaczy Małgorzata Zawieja, ekspert HR i administracji w Antal.

Nowelizacja miała być narzędziem walki właśnie z takimi nieprawidłowościami.

Podczas kontroli Państwowej Inspekcji Pracy osoby, które nie mają umowy, często wskazywane są jako pracujące pierwszy dzień. Według informacji PIP ta informacja często jest nieprawdziwa. Ze sprawozdania z 2014 r. wynika, że nielegalne zatrudnienie stwierdzono w 18 proc. kontrolowanych podmiotów, a w 2015 r. 10 tys. pracowników w kontrolowanych przez inspekcję podmiotach twierdziło że rozpoczęli pracę w dniu kontroli. 

Doświadczenia PIP wskazują, że syndrom pierwszej dniówki był wykorzystywany w branżach charakteryzujących się dużą rotacją i pracowników, tj. transporcie, gospodarce magazynowej, zakwaterowaniu, gastronomii, budownictwie, handlu.

– Ta forma uszczelnienia przepisów ograniczy stosowanie niedozwolonych praktyk pracodawców. Oczywiście może się zdarzyć, że będą pracodawcy, którzy zdecyduje się za łamanie prawa, ale z pewnością syndrom pierwszej dniówki zostanie mocno ograniczony – zapewnia główny specjalista Głównego Inspektoratu Pracy Tomasz Zalewski.

– Obecne przepisy nie zmieniają dotychczasowych możliwości sprawdzenia pracownika. Pracodawca może legalnie zawrzeć umowę o pracę na okres próbny maksymalnie 3 miesięcy. Jeśli pracodawca zawarł umowę na 2-tygodniowy lub krótszy okres próbny, okres wypowiedzenia wynosi wtedy jedynie 3 dni. Nie jest zatem długi, a daje pracodawcy możliwość oceny pracownika na stanowisku pracy – podpowiada Małgorzata Zawieja.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Darmowa praca "na próbę" ciągle żywa

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!