XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Delegowanie pracowników: nowe przepisy oznaczają upadek wielu firm i utratę 800 tys. miejsc pracy?

Delegowanie pracowników: nowe przepisy oznaczają upadek wielu firm i utratę 800 tys. miejsc pracy?
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Jesteśmy w połowie procesu legislacyjnego związanego z nowelizacją unijnej dyrektywy o delegowaniu pracowników, przypomina Grzegorz Baczewski z Konfederacji Lewiatan.

- Instytucja delegowania polega na tym, że możemy czasowo wysłać pracownika do innego kraju Unii Europejskiej w ramach świadczenia usług. Swoboda świadczenia usług jest jedną z czterech obowiązujących w UE. Wtedy firma nie musi płacić składek na ubezpieczenie społeczne od wynagrodzenia pracownika w systemie krajów, w którym jest świadczona usługa, a także tylko częściowo jest zobowiązana do spełniania warunków prawa pracy tam panującego. Na pewno musi przestrzegać przepisów o czasie pracy, wypoczynku, minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Tutaj pojawia się ten główny problem z nową propozycją dyrektywy, ponieważ ona zakłada zrównanie wynagrodzenia pracowników miejscowych z pracownikami delegowanymi na tych samych stanowiskach, co samo w sobie jest słuszną ideą. Problemem jest zaś to, jak tego przestrzegać. Kiedy mówimy o płacy minimalnej, dokładnie wiemy, ile musimy zapłacić pracownikowi. Kiedy mówimy zaś o wynagrodzeniu takim samym, jak pracownika miejscowego na tym samym stanowisku, to okazuje się, że tych wartości jest bardzo wiele. Nie ma takiego kraju, w którym wszyscy na tym samym stanowisku zarabiają tyle samo – zaznacza Grzegorz Baczewski z Konfederacji Lewiatan. – Żaden zaś pracodawca miejscowy nie musi płacić tyle samo, co inni pracodawcy za pracę na tym samym stanowisku – dodaje.

Trwają negocjacje projektu nowelizacji

Projekt nowelizacji jest obecnie negocjowany w ramach tzw. trilogu między Komisją Europejską, Parlamentem i Radą UE.

- Jeżeli chodzi o nastawienie Parlamentu Europejskiego, to ono jest bardzo prosocjalne i przeciwko delegowaniu, natomiast w Radzie ważą się racje tych dwóch obozów UE, czyli nowych i starych państw Wspólnoty, i nie wiadomo, jak to się skończy – mówi gość Polskiego Radia 24.


Firmom będzie trudniej

Dla Polski może to oznaczać upadek wielu polskich firm i utratę nawet do 800 tysięcy miejsc pracy, ostrzegają przeciwnicy dyrektywy.

- 800 tys. to mniej więcej wszyscy, którzy są delegowani oraz zatrudnieni w transporcie międzynarodowym, a wydaje się, że jednak wszyscy pracy nie stracą. Natomiast firmom bardzo pogorszą się warunki prowadzenia tej działalności. Co ważne też, jeżeli firmy zdecydują się zrezygnować z delegowania i po prostu otworzą swoje oddziały na miejscu w krajach, w których świadczą usługi i zatrudnią tam polskich pracowników, to oczywiście warunki zatrudnienia się nie poprawią dla tych pracowników. A jeden skutek jest oczywisty – składki od ubezpieczeń społecznych nie popłyną do polskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych tylko do instytucji ubezpieczeniowych krajów, w których będą świadczone te usługi – podkreśla Grzegorz Baczewski.

Polskie firmy i agencje zatrudnienia delegujące pracowników do innych państw Unii nie konkurują dumpingowymi płacami. Wręcz przeciwnie - średnia stawka kierowanego do pracy na Zachodzie Polaka wynosi prawie 10 euro netto na godzinę, czyli o ponad 2 euro przekracza minimalną stawkę w krajach UE, tak wynika z raportu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Delegowanie pracowników: nowe przepisy oznaczają upadek wielu firm i utratę 800 tys. miejsc pracy?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!