XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Do połowy roku nowe zasady wynagradzania m.in. prezesów spółek SP

Do końca tego półrocza powinniśmy mieć nowe zasady wynagradzania członków rad nadzorczych i zarządów spółek Skarbu Państwa - poinformował w piątek minister skarbu Dawid Jackiewicz. Dodał, że chodzi o uniknięcie wielomilionowych wynagrodzeń i odpraw, gdy spółki na to nie stać.

"Doszliśmy do wniosku, że to czego najbardziej potrzeba w skutecznym nadzorze, to uregulowanie kwestii związanych z władzami tych spółek, abyśmy mieli dobrych menadżerów, abyśmy mieli dobre organy zarządzające spółkami Skarbu Państwa. Trzeba oczywiście zaproponować należyte, godne wynagrodzenie, ale nie może być tak, że prezesi spółek skarbu państwa niezależnie od ich wielkości, niezależnie od tego za jaki majątek odpowiadają, ilu zatrudniają pracowników, otrzymują bardzo podobne, zbliżone wynagrodzenie" - mówił na konferencji prasowej Jackiewicz.

"Chcielibyśmy, aby było pewne rozróżnienie pomiędzy prezesem, zarządem spółki, której kapitalizacja wynosi kilka, kilkanaście czy kilkadziesiąt miliardów złotych, a władzami spółek, których wartość jest szacowana na kilkanaście milionów, czy też spółkami, które zatrudniają kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy pracowników, a spółkami, których zatrudnienie (...) wynosi kilkadziesiąt, czy kilkaset osób" - argumentował.

Jak zaznaczył, żeby wprowadzić takie rozróżnienie, resort przygotowuje projekt ustawy o sposobie wynagradzania członków rad nadzorczych i zarządów.

"Jest już ona na końcowym etapie prac i myślę, że pod koniec pierwszego kwartału tego roku zostanie publicznie zaprezentowana, poddana pewnym konsultacjom, a potem przeprowadzimy proces legislacyjny, który oczywiście siłą rzeczy też potrwa kilkanaście tygodni" - powiedział szef resortu skarbu. "Zatem do końca tego półrocza powinniśmy mieć nowe zasady wynagradzania członków rad nadzorczych i zarządów oparte o zasadę solidaryzmu społecznego, oparte o zasadę przyzwoitego sposobu wynagradzania, ale przede wszystkim o zasady dostosowane do możliwości finansowych poszczególnych spółek tak, aby nie tworzyć wielomilionowych wynagrodzeń, wielomilionowych odpraw w sytuacji, kiedy spółki po prostu na to nie stać" - podsumował Jackiewicz.

Wiceszef MSP Filip Grzegorczyk informował w czwartek, że w MSP trwają analityczne prace dotyczące zasad kształtowania wynagrodzeń członków organów spółek z udziałem Skarbu Państwa. "Obecnie obowiązuje mocno wadliwa, mocno kontrowersyjna tzw. ustawa kominowa. (...) Postanowiliśmy zmienić filozofię wynagradzania menedżerów, a także członków rad nadzorczych" - podkreślił. Zapowiedział, że "prace analityczne w tym zakresie dobiegają końca". "Myślę, że w lutym projekt dotyczący zasad kształtowania wynagrodzeń będziemy kierować do uzgodnień międzyresortowych" - mówił Grzegorczyk.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Do połowy roku nowe zasady wynagradzania m.in. prezesów spółek SP

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!