XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Dyrektywa o delegowaniu pracowników UE. O co toczy się gra?

Dyrektywa o delegowaniu pracowników UE. O co toczy się gra?
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Już po wakacjach UE może podjąć decyzje niekorzystne dla polskich pracodawców, którzy prowadzą biznes w Europie Zachodniej. Chodzi o zmiany w dwóch ważnych dla nas dyrektywach. Jedna dotyczy pracowników delegowanych, druga branży transportowej. Co ciekawe krajom starej UE nie zależy wcale na wykolegowaniu polskich pracowników. Zależy im na wykolegowaniu polskich firm - podsumowuje gorący temat serwis PulsHR.pl.

Polska jest unijnym liderem w delegowaniu pracowników. W branży transportowej co czwarty pracownik to Polak. Jak podkreśla serwis PulsHR.pl, sukcesy w państwach przyjmujących polskich pracowników odnosimy nie tyle dzięki niskim płacom czy taniej sile roboczej, ale przede wszystkim mobilności, elastyczności oraz wykorzystaniu nisz na zachodnich rynkach pracy.

Obecne zasady delegowania pracowników, a także działania firm transportowych w Unii, choć odbywają się na zasadach polskiego prawa podatkowego, są zgodne z prawem unijnym.

Takie rozwiązania nie podobają się części polityków i związkowcom starej Unii. Twierdzą, że polskie prawo jest zbyt liberalne, a składki odprowadzane na ZUS znacznie mniejsze niż w państwach Europy Zachodniej. Oskarżają nas o socjalny dumping i nieuczciwą konkurencję.

PulsHR.pl zwraca jednak uwagę, że sukcesy polskich firm na jednolitym rynku mogą wkrótce się skończyć za sprawą nowych unijnych regulacji zmieniających dyrektywy: o delegowaniu pracowników oraz tzw. transportowej.

– Obecna forma zatrudniania pracowników z Europy Wschodniej wzbudza coraz ostrzejszy sprzeciw polityków i związkowców, głównie we Francji, Niemczech czy Belgii. Proponuje się m.in. zmianę terminu minimalnych stawek płac na pojęcie wynagrodzenie. W tej chwili jeśli pracownik jest delegowany z Polski do Niemiec, to prawo unijne mówi, że w czasie, kiedy tam pracuje, musi zarobić co najmniej minimalne stawki płac tego z dwóch państw, w którym płace są wyższe. Czyli w Niemczech musi zarobić co najmniej 8,5 euro za godzinę - wylicza dla portalu PulsHR.pl dr Marek Benio, wiceprezes Inicjatywy Mobilności Pracy (IMP), największego w Europie think tanku zajmującego się tematyką delegowania pracowników.

W skład tego pojęcia wchodzą też różnego rodzaju premie i dodatki, które przysługują pracownikom miejscowym. Przedsiębiorcy są przekonani, że jeżeli polscy pracownicy delegowani mają zarabiać tak samo jak niemieccy czy francuscy, a polska firma będzie musiała dodatkowo płacić pracownikom za urlopy i inne dodatki, to nasze przedsiębiorstwa będą mniej konkurencyjne, co skończy się przegranymi przetargami.

Więcej na temat szykowanych zmian w unijnych regulacjach, kosztach delegowania pracowników do Europy Zachodniej oraz o nowych, biurokratycznych obowiązkach, które mogą spaść na polskie firmy czytaj: Dyrektywa o delegowaniu pracowników UE ma inny cel, niż się wydaje
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Dyrektywa o delegowaniu pracowników UE. O co toczy się gra?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!