EEC 2017: potrzeba kompromisu między ambicjami właściciela a celem firmy

EEC 2017: potrzeba kompromisu między ambicjami właściciela a celem firmy
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Kluczową sprawą jest wizja właściciela. Istotne są strategia, model funkcjonowania i forma zarządzania. Dużej części firm rodzinnych tego brakuje i w ich działaniach nie ma miejsca na sukcesję - powiedział Henryk Orfinger, prezes zarządu Dr Irena Eris SA w trakcie debaty „Firmy rodzinne” podczas IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Firma rodzinna, nawet duża, z wieloma sukcesami, może wpaść w kłopoty. Powody kryzysu mogą być różne, jak np. problemy zdrowotne właściciela lub błędne decyzje, które wpędzają firmę w tarapaty finansowe. Często przychodzi wówczas na myśl sprzedaż projektu lub poszukiwanie inwestora.

- Firma rodzina jest projektem, który ciężko wpisać w pewien schemat. Często jest zarządzana przez różne osoby na różnych płaszczyznach, co może powodować błędnie podejmowane decyzje. Taką firmę trudno później sprzedać lub znaleźć inwestora. W Polsce jest bardzo dużo firm kosmetycznych. Chcąc dobrze prosperować na rynku, ewentualnie być atrakcyjnym dla zagranicznego inwestora, trzeba umiejętnie zarządzać firmą - ocenił Henryk Orfinger, prezes zarządu Dr Irena Eris SA.

Na sprawne funkcjonowanie firmy wpływ ma wiele mechanizmów m.in. dobór odpowiedniej kadry pracowniczej.

- Istniejemy na rynku 34 lata. Z doświadczenia wiem, że decyzje zawsze powinny być podejmowane spokojnie i rozsądnie. Dotyczy to także zatrudnienia konkretnych osób. W naszej firmie każdy zna swoje obowiązki i wie, co, gdzie i kiedy ma zrobić. Jako zarządzający jesteśmy strategami, a nasi menadżerowie odpowiadają za realizację podjętych założeń. Natomiast wszystko zawsze we wspólnym wcześniej przedyskutowujemy ponieważ jest potrzebny kompromis między ambicjami właściciela a celem, który chce osiągnąć. Bez wsparcia odpowiedniej grupy menadżerów nie ma szans tego zrobić. Bardzo ważny jest zatem dobry menadżer. Im trudniejszy - w sensie potrafiący powiedzieć "nie", z własnym kręgosłupem - tym lepszy. Takie osoby w projekcie dają nadzieję, że sukcesja będzie przebiegać prawidłowo - tłumaczył prezes zarządu Dr Irena Eris SA.

Wspomniana sukcesja to ważny aspekt w funkcjonowaniu firm rodzinnych.

- Nasze dzieci mają udziały w firmie. Zakładam, że z czasem przejmą ją w całości. Ale to nie jest najważniejszą kwestią firmy. Kluczową sprawą jest wizja właściciela. Istotna jest strategia, model funkcjonowania i forma zarządzania. Dużej części firm rodzinnych tego brakuje i w ich działaniach nie ma miejsca na sukcesję - podsumował Henryk Orfinger.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: EEC 2017: potrzeba kompromisu między ambicjami właściciela a celem firmy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!