XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Eksperci: w debacie o TTIP brak spojrzenia na UE jako całość

W debacie o transatlantyckim partnerstwie handlowo-inwestycyjnym (TTIP) niepokoi brak myślenia o Unii Europejskiej jako całości, tymczasem zupełnie inne problemy dotyczą Europy Zachodniej, inne Europy Środkowej - wskazali w poniedziałek uczestnicy debaty w biurze PE w Warszawie.

Trwające ponad półtora roku negocjacje między UE a USA uświadamiają też, jak zamknięty jest rynek amerykański - podkreślili eksperci. Nie wykluczyli, że mimo zawarcia porozumienia nadal pozostanie zamknięty, gdyż wiele spraw w Stanach Zjednoczonych podlega regulacjom stanowym, a nie federalnym. "Rząd federalny nie ma takich uprawnień w stosunku do stanów, jakie ma Unia Europejska wobec państw członkowskich" - zwrócił uwagę europarlamentarzysta prof. Zdzisław Krasnodębski.

Uczestnicy mówili o globalnym wymiarze umowy i szansie na pobudzenie handlu międzynarodowego. Jednocześnie uwidaczniali związane z porozumieniem obawy: dominację wielkich korporacji, zasady arbitrażu międzynarodowego w sporach między państwem a inwestorem, zagrożenia dla polskiego przemysłu energochłonnego, czy branży tytoniowej.

Krasnodębski podkreślił, że nie słyszy o planach ekspansji polskich firm na rynek USA, w unijnej dyskusji nie uwzględnia się natomiast perspektyw, jakie TTIP mogłaby dać np. portom w Szczecinie lub Gdańsku, a nie tylko w Rotterdamie i Hamburgu.

Prof. Elżbieta Czarny z Instytutu Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych w SGH zastanawiała się, dlaczego państwa Europy Środkowej w kontekście umowy o wolnym handlu przestały być ze sobą w koalicji. Jej zdaniem odpowiedzią jest inny profil gospodarek tych państw, inny profil zasobów i produkcji. Elementy, które w Polsce mają szanse zyskać dzięki TTIP, u sąsiadów stracą - wyjaśniła.

Zwróciła także uwagę na geopolityczny kontekst porozumienia. "Czy administracja Stanów Zjednoczonych widzi w tej chwili wrażliwość polityczną Europy, zwłaszcza Europy Środkowej, Polski i państw bałtyckich? Tego nie możemy być pewni. Ale rolą negocjatorów jest, aby to uświadomić drugiej stronie" - zaznaczyła.

Dyrektor departamentu polityki handlowej w Ministerstwie Gospodarki Mieczysław Nogaj powiedział, że postęp negocjacji jest "niewielki i umiarkowany". "Wciąż nie ma jasności, jakie byłyby np. okresy przejściowe dla ceł, szczególnie w obszarach wrażliwych, jak rolnictwo" - zauważył. W kwestii liberalizacji rynku usług - tłumaczył - obie strony przedstawiły swoje oferty, ale nie wiadomo, jak to będzie wyglądało na poziomie federalnym w Stanach Zjednoczonych, ani na poziomie sektorów, które Amerykanie zazwyczaj wyłączają z negocjacji handlowych, a więc m.in. morskiego i lotniczego, czy mobilności pracowników.

Nogaj mówił też o problemach przy wypracowaniu wspólnego stanowiska regionu ws. TTIP. Podczas gdy środkowoeuropejski przemysł energochłonny znalazł wspólny język, politycznie nie było to możliwe - wskazał dyrektor. "Mieliśmy problemy, żeby z naszymi partnerami z Europy Środkowej się porozumieć. Po długich staraniach udało nam się namówić, żeby powstało wspólne stanowisko Polski, Słowacji i Rumunii. Pozostali się wypisali, mimo że mamy ten sam problem w regionie. Nie udało się" - powiedział.

Wojciech Talko, koordynator polityczny ds. negocjacji TTIP w dyrekcji generalnej ds. handlu Komisji Europejskiej, powiedział jednak, że KE nie traktuje Unii jako jednolitego rynku. Dane bada sektorowo i krajami. Zaznaczył, że do porozumienia w sprawach najbardziej drażliwych niezbędna jest wola polityczna, a ta jest, o czym jego zdaniem świadczą niedawne deklaracje liderów państw Grupy G7.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Eksperci: w debacie o TTIP brak spojrzenia na UE jako całość

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!