Ekspert: kontrakt na pracę mógłby zastąpić umowy o dzieło i zlecenia

Ekspert: kontrakt na pracę mógłby zastąpić umowy o dzieło i zlecenia
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Rząd chce ozusować umowy zlecenia i tym samym doprowadzić do płacenia składek emerytalnych. Eksperci twierdzą, że jest lepsze rozwiązanie – to nie umowa ale kontrakt na pracę.


Ponad 3 miliony Polaków pracuje na umowach terminowych, spora część z nich – jeden milion, nie ma opłacanych składek emerytalnych. Rząd chce to zmienić i wprowadzić tzw. ozusowanie umów cywilnoprawnych.

Pracodawcy uważają, że spowoduje to podniesienie i tak wysokich kosztów pracy. Czy są możliwe inne rozwiązania, które pogodziłyby interesy pracodawców i pracowników? Piotr Lewandowski z Instytutu Badań Strukturalnych uważa, że takim rozwiązaniem byłby jeden kontrakt na pracę.

Kontrakt na pracę zamiast umowy o pracę

- Jeden kontrakt jest koncepcją zaproponowaną kilka lat temu przez włoskich ekonomistów, mającą być odpowiedzią na problem istnienia na rynku pracy dwóch grup pracowników - jednej zatrudnionej na umowę o pracę, drugą zatrudnioną czasowo - tłumaczy ekspert.

Na kontrakcie dochodzimy do uprawnień pracowniczych przez kilka lat

Jak podkreśla, w Polsce występuje również taka sytuacja. - Idea takiego kontraktu polega na tym, że w miejsce obecnych rozwiązań, w których zatrudniony pracownik na umowę etatową od razu dostaje katalog uprawnień, które zniechęcają pracodawców do zatrudniania na etat, otrzymywał te uprawnienia w miarę upływu czasu - mówi Lewandowski.

Tym samym proponuje się, aby po trzech latach zatrudnienia na kontrakcie o prace dochodzić do uprawnień pracowniczych przysługujących przy obecnej umowie o pracę.

Jakie korzyści dla pracownika

- Uważamy jednocześnie, że z umów zlecenia i o dzieło powinno się w ogóle zrezygnować - mówi ekspert. Jak tłumaczy, Polska jest jedynym krajem w Europie, gdzie ktoś pracuje jak normalny pracownik i nie płaci żadnych składek. - Od tego trzeba odejść - podkreśla ekspert. Jak tłumaczy, przy jednym kontrakcie warunki związane z opłacaniem składek byłyby takie same jak przy umowie o pracę. To oczywiście oznacza, że wzrosłyby koszty pracy.

- Aby to złagodzić, wraz z jednym kontraktem trzeba podnieść koszty uzyskania przychodu w podatku dochodowym - mówi ekspert. Wyjaśnia, że to spowoduje, że przy tym samym wynagrodzeniu brutto, pracownik na kontrakcie o pracę zarabiałby "na rękę" więcej, bo płaciłby mniej podatku dochodowego.

Jakie korzyści dla pracodawcy

Pracodawca skorzystałby na tym rozwiązaniu, gdyż jeden kontrakt ułatwia zarządzanie zasobami pracy. - Obecnie w Polsce zbyt często firmy zarządzają pracownikami groźbą zwolnienia - mówi Lewandowski.

Jak jednocześnie dopowiada, proponuje się zmianę tych przepisów w Kodeksie pracy, które nie pomagają pracownikom, ale podnoszą koszty pracy. Dotyczy to np. obowiązku przechowywania dokumentacji pracownika w formie papierowej. - Mamy 10 podobnych propozycji –- mówi ekspert.

W Polsce pracujący na umowy inne niż o pracę stanowią 21 proc. ogółu pracujących, w Unii Europejskiej ta średnia wynosi 14 proc.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ekspert: kontrakt na pracę mógłby zastąpić umowy o dzieło i zlecenia

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!