Elżbieta Mączyńska ocenia projekt ustawy o SSE

Elżbieta Mączyńska ocenia projekt ustawy o SSE
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Przyjęty przez rząd we wtorek projekt ustawy o SSE to rozwiązane zgodne ze Strategią na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, można się spodziewać, że zapowiedziane w nim preferencje przyniosą rezultaty - oceniła prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.

  • Preferencje podatkowe w nowej SSE uzależnione od miejsca inwestycji, jej charakteru i jakości tworzonych miejsc pracy.
  • Premiowane inwestycje w miastach średnich, tracących funkcje gospodarcze i społeczne.
  • To niektóre założenia projektu ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych, który przyjął we wtorek rząd.

Dotychczas obszar objęty Specjalnymi Strefami Ekonomicznymi wynosił 25 tys. ha, czyli 0,08 proc. powierzchni kraju. Zgodnie z przyjętym we wtorek przez rząd projektem ustawy o wspieraniu nowych inwestycji, zachęty podatkowe będą dostępne w całej Polsce, na terenach, na których można prowadzić działalność gospodarczą. "Celem zmian jest zwiększenie oferty atrakcyjnych terenów inwestycyjnych dla potencjalnych inwestorów" - wskazało w komunikacie Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

Czytaj więcej: Specjalna strefa ekonomiczna obejmie całą Polskę. Rząd właśnie przyjął projekt

Jak podkreśliła szefowa PTE, przyjęty przez rząd projekt ustawy o SSE to rozwiązane zgodne ze Strategią na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, zapowiedziane przez Mateusza Morawieckiego.

- Chodzi o tzw. piąty filar SOR ukierunkowany na bardziej zrównoważony rozwój kraju. Czyli o przeciwdziałanie temu, że występują w Polsce obszary zmarginalizowane - np. ściana wschodnia - i ogromne różnice w poziomie rozwoju między poszczególnymi regionami Polski. To powoduje cały szereg negatywnych następstw społecznych - powiedziała prof. Mączyńska.

Jak wyjaśniła szefowa PTE, marginalizacja społeczna przejawia się w różnej formie. - Przede wszystkim w zaniku aktywności gospodarczej, a w związku z tym w braku miejsc pracy. Ludzie zmuszeni są wędrować w poszukiwaniu pracy, co łączy się z określonymi kosztami społecznymi - np. rodzinnymi - zaznaczyła. Dodała, że w związku z tym rząd zapowiedział przeciwdziałanie tego typu asymetrii rozwojowej w kraju.

- A główną metodą są inwestycje. Rząd zapowiedział ulgi inwestycyjne w takich przypadkach, kiedy inwestycje będą dotyczyły regionów zmarginalizowanych, albo o wysokim bezrobociu. Czy też takich, gdzie młodzież nie może znaleźć pracy, bądź regionów o niewykorzystanym potencjale czy to ziemi, czy budynków - powiedziała prof. Mączyńska.

Jak podkreśliła ekonomistka, uzależnienie preferencji podatkowych nie tylko od miejsca inwestycji, ale też jej charakteru i jakości tworzonych miejsc pracy ma na celu premiowanie inwestycji nowoczesnych - "takich, które sprzyjają wdrażaniu nowoczesnych technologii i zwiększają wydajność pracy".

Ekonomistka zwróciła ponadto uwagę, że w Polsce wciąż mamy problem na rynku pracy. - Mamy ciągle ponad milion bezrobotnych, czyli są regiony, gdzie to bezrobocie występuje. Ale generalnie w miejscach o dużej aktywności gospodarczej brakuje miejsc pracy. W związku z tym powinny być przede wszystkim wspierane inwestycje, które są pracooszczędne, czyli pozwalają tę nierównowagę złagodzić - oceniła.

Prof. Mączyńska zwróciła też uwagę na problem z niedostatecznym inwestowaniem i zaznaczyła, że aby preferencje przyniosły spodziewane rezultaty potrzeba czasu. - Inwestorzy muszą uwierzyć w zapisy ustawy i się z tym zapoznać, przeprowadzić rachunki czy im się to opłaca. Te zapisy muszą też zostać spopularyzowane - zaznaczyła.

Dodała, że biorąc pod uwagę zainteresowanie inwestorów również zagranicznych Polską, można się spodziewać, że te preferencje przyniosą rezultaty, "bo nasz kraj jest atrakcyjnym ok. 37-mln rynkiem".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Elżbieta Mączyńska ocenia projekt ustawy o SSE

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!