Emerytury 2015: nowe zasady wyliczania

Emerytury 2015: nowe zasady wyliczania
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

1 maja weszła w życie nowelizacja ustawy emerytalnej, dzięki niej część emerytów będzie mogła złożyć wniosek o podwyżkę świadczenia.

Na zmianach skorzystają przed wszystkim kobiety, które przed 1999 rokiem przebywały na urlopie wychowawczym tłumaczy Ewa Bednarczyk, dyrektor Departamentu Świadczeń Emerytalno-Rentowych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. - Okresy wychowywania dzieci w kapitale początkowym są teraz obliczane po 1,3 podstawy wymiaru kapitału, wcześniej przypomnę było to 0,7, jako że są to okresy nieskładkowe. Warto pamiętać też, że te okresy są uwzględniane w kapitale początkowym mimo tego, że one są nieskładkowymi okresami, bez ograniczenia do jednej trzeciej okresów składkowych - wyjaśnia rozmówczyni.



Studenci też mogą liczyć na wyższe świadczenia

Drugą grupą, która skorzysta na zmianie przepisów są osoby studiujące przed 1999 rokiem. – Nowa regulacja mówi o tym, że okresy studiów, które były przebyte przez 1 stycznia 1999 rokiem, w okresie objętym kapitałem początkowym, mogą być uwzględnione w wymiarze nie przekraczającym jednej trzeciej okresów składkowych przebytych do dnia złożenia wniosków o emeryturę. To oznacza, że okresy studiów wyższych, w tym właśnie dłuższym wymiarze, można uwzględnić w kapitale początkowym dopiero przy ubieganiu się o emeryturę – mówi gość.

Urodzeni przed 1949 rokiem

Wniosek o ponowne wyliczenie emerytury na zreformowanych zasadach mogą złożyć także osoby urodzone przed 1 stycznia 1949 roku, które pracowały przed reformą emerytalną i mają dość długi okres odkładania składek w nowym systemie wyjaśnia profesor Inetta Jędrasik- Jankowska z Uniwersytetu Warszawskiego. - Ta metoda wyliczenia może się okazać korzystniejsza, niż metoda w poprzednim systemie zdefiniowanego świadczenia. Dotyczy to osób, których składki były długo składane, a w między czasie rósł im kapitał początkowy do dnia przejścia na emeryturę. Ktoś kto ma te warunki to może złożyć wniosek o przeliczenie już pobieranej emerytury według nowej formuły. Ale ponieważ już pobierały emerytury to będą musiały mieć zmniejszoną podstawę o już pobrane emerytury – tłumaczy specjalistka.

Późniejsze przejście na emeryturę

Na nowelizacji ustawy mogą także skorzystać osoby, które pracowały dłużej niż jest to wymagane przez przepisy. Od 1 maja można wybrać wskaźnik dalszego trwania życia z dnia składania wniosku o emeryturę, albo z dnia osiągnięcia wieku emerytalnego. - Jeżeli kobieta przeciętnie żyje 80 lat, a przechodzi na emeryturę w wieku 60 to ma 20 lat do przeżycia. Jeśli przejdzie na emeryturę 5 lat później, to teoretycznie będzie miała 15 lat do przeżycia. No ale ponieważ wydłuża się okres zżycia to za 5 lat nie będzie miała 15 tylko załóżmy 17, 18 a może nawet 20 lat. Ponieważ wydłuża się okres życia to osoby, które później przechodzą na emeryturę mogę przejść na emeryturę z uwzględnienie długości życia z dnia, w którym osiągnął wiek emerytalny – mówi gość.

Wniosek o ponowne przeliczenie świadczenia należy złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. ZUS na jego rozpatrzenie ma 60 dni.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Emerytury 2015: nowe zasady wyliczania

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!