Europejski Urząd ds. Pracy ma zadbać o pracowników

Europejski Urząd ds. Pracy ma zadbać o pracowników
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Komisja Europejska zaproponowała we wtorek utworzenie Europejskiego Urzędu ds. Pracy oraz zmiany prawa, dzięki czemu wszyscy pracownicy i osoby samozatrudnione będą miały dostęp do ochrony socjalnej. Urząd ma zacząć działać w 2019 r.

  • Urząd ma usprawnić wymianę informacji organów krajowych.
  • Instytucja ma też służyć mediacją i pomocą w rozstrzyganiu sporów transgranicznych.
  • Przygotowano też nowe rozwiązania dotyczące samozatrudnionych.

W ostatnim dziesięcioleciu liczba obywateli UE mieszkających lub pracujących w innym państwie członkowskim niż państwo pochodzenia wzrosła prawie dwukrotnie - do 17 mln w 2017 r. Europejski Urząd ds. Pracy ma być odpowiedzią na to wyzwanie. Ma wspomagać obywateli, przedsiębiorstwa i organy administracji w wykorzystywaniu możliwości związanych ze swobodą przemieszczania się - poinformowała we wtorek w Strasburgu Marianne Thyssen, komisarz ds. zatrudnienia i spraw społecznych

"Będzie to organ stały. Jego głównym celem będzie poprawienie mobilności obywateli Europy, a także zachęcanie krajów członkowskich i wspieranie ich w zwalczaniu nadużyć" - wyjaśniła.

Urząd będzie zatrudniał 140 osób, w tym oficerów łącznikowych krajów członkowskich. Jego budżet wyniesie 50 mln euro.

Pytana, gdzie nowa agencja zostanie ulokowana, Thyssen odpowiedziała, że "gdzieś w Europie", albowiem decyzja w sprawie ewentualnej lokalizacji nie leży w kompetencjach Komisji, lecz krajów członkowskich.

Czytaj także: Równość płci w gospodarce jest nieosiągalna przez najbliższe 200 lat

Thyssen poinformowała, że nowy urząd będzie dostarczać obywatelom i przedsiębiorstwom informacji o miejscach pracy, możliwościach przygotowania zawodowego, programach mobilności, rekrutacjach i szkoleniach, a także wskazówki dotyczące praw i obowiązków związanych z zamieszkaniem, pracą lub działalnością gospodarczą w innym państwie członkowskim UE.

Będzie też wspierać współpracę między organami krajowymi, "pomagając im zadbać o to, aby unijnych przepisów chroniących i regulujących mobilność można było skutecznie przestrzegać".

Urząd będzie np. działał na rzecz sprawniejszej wymiany informacji organów krajowych; będzie też wspierał je w prowadzeniu skoordynowanych i wspólnych inspekcji. Ma to - zdaniem KE - "wpłynąć korzystnie na wzajemne zaufanie między podmiotami i ich codzienną współpracę" oraz pozwoli zapobiegać potencjalnym oszustwom i nadużyciom.

Europejski Urząd Pracy będzie służyć mediacją i pomocą w rozstrzyganiu sporów transgranicznych, np. w przypadku restrukturyzacji przedsiębiorstw działających w kilku państwach członkowskich.

Europejski Urząd ds. Pracy zostanie powołany jako nowa, zdecentralizowana agencja UE i powinien być w pełni gotowy do działania w 2019 r. Propozycja utworzenia Urzędu zostanie teraz rozpatrzona przez Parlament Europejski i Radę UE.

Czytaj również: Nawet 100 tys. firm może mieć kłopoty z ZUS

Komisja przedstawiła 13 marca także propozycję w sprawie dostępu do ochrony socjalnej pracowników i osób samozatrudnionych. Obecnie prawie 40 proc. osób jest zatrudnionych w nietypowym trybie (tzn. nie mają umowy na czas nieokreślony w pełnym wymiarze czasu pracy) bądź pracuje na własny rachunek. Takim osobom często nie przysługuje w pełni zabezpieczenie społeczne, np. ubezpieczenie od utraty pracy czy prawa emerytalne.

Zdaniem Thyssen, obecnie wiele osób w Europie, zwłaszcza młodych, znajduje się w "niestabilnej sytuacji", nie ma dostępu do opieki społecznej. Spora część osób nie może też przenosić swoich uprawnień z jednego miejsca pracy do drugiego czy też z kraju do kraju. "Dlatego należy w tej kwestii podjąć możliwie szybkie działania, by należycie uregulować status tego typu osób" - podkreśliła.

Działania te to m.in. "zniwelowanie formalnych różnic w zakresach systemów zabezpieczenia społecznego poprzez zapewnienie, aby pracownicy i osoby samozatrudnione pracujące w porównywalnych warunkach mogły przystępować do analogicznych systemów", oraz "ułatwienie przenoszenia nabytych uprawnień w zakresie zabezpieczenia społecznego z jednego miejsca pracy do innego".

Ogłoszony we wtorek pakiet inicjatyw KE przedstawi ministrom ds. zatrudnienia i spraw społecznych podczas posiedzenia Rady UE w Brukseli 15 marca. Inicjatywy te są przedstawiane w ramach realizacji europejskiego filaru praw socjalnych, który ogłoszono na szczycie społecznym UE w Goeteborgu w listopadzie 2017 r.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Europejski Urząd ds. Pracy ma zadbać o pracowników

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!