XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Finlandia poza Trójmorzem

Finlandia poza Trójmorzem
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

W Finlandii inicjatywa Trójmorza zrzeszająca 12 państw położonych między Bałtykiem, Morzem Czarnym i Adriatykiem nie jest komentowana przez władze kraju. Były premier Matti Vanhanen uważa, że powściągliwość Helsinek może wynikać z pozycji Finlandii w UE.

W projekcie uczestniczą m.in. Litwa, Łotwa i Estonia, które podobnie jak Finlandia są krajami regionu bałtyckiego.

Vanhanen, który stał na czele fińskiego rządu w latach 2003-2010, a obecnie jest parlamentarzystą, zwrócił uwagę na swoim blogu, że ostatnie spotkanie przedstawicieli państw Trójmorza nie wzbudziło większego zainteresowania w Finlandii, a mogłoby w ogóle nie zostać zauważone, gdyby na szczycie w Warszawie prezydent USA Donald Trump nie pochwalił tej inicjatywy.

Były premier podkreślił, że ze starszych krajów UE jedynie Austria uczestniczy w partnerstwie Trójmorza, a współpraca państw środkowoeuropejskich koncentruje się na gospodarce, transporcie oraz bezpieczeństwie energetycznym; państwa inicjatywy oczekują dużych inwestycji w sektorze energetycznym.

Vanhanen dostrzega, że kraje współpracujące w ramach Trójmorza są tzw. beneficjentami netto w UE, a współpraca ma na celu przygotowanie ich pozycji pod kolejne negocjacje budżetu unijnego. "My (Finlandia - PAP) jesteśmy płatnikami netto i w pewnych kwestiach zasiadamy po drugiej stronie stołu" - przypomina Vanhanen.

Obecność Austrii w tym projekcie, jak argumentuje były premier, jest zrozumiała ze względu na jej położenie i konieczność uczestnictwa we wszelkich inicjatywach gospodarczych w regionie.

Dla Vanhanena współpraca Finlandii w ramach Trójmorza jest problematyczna ze względu na politykę imigracyjną. Według niego krajom położonym na obrzeżach UE takim jak Włochy, Grecja i Finlandia opłaca się dążyć do ścisłej współpracy w ramach Unii i wspólnego rozwiązywania problemów związanych z migracją. Z takiej perspektywy Finlandii nie opłaca się wspierać polityki Polski i Węgier.

Jednak z drugiej strony, jak twierdzi Vanhanen, fińskie interesy związane z infrastrukturą i gospodarką są zlokalizowane właśnie w kierunku na południe. "O nich trzeba być gotowym rozmawiać ze wszystkimi podmiotami europejskimi i należy pozostać w kontakcie z krajami tego już zaczętego projektu, chociaż nie ma potrzeby byśmy (Finlandia - PAP) uczestniczyli w nim w sposób bardziej zorganizowany" - twierdzi Vanhanen.

Dodaje, że priorytetem Finlandii w strategii UE jest dbanie o wspólnotę unijną tak, by UE była w stanie stawiać czoło wyzwaniom. "O tym celu trzeba zawsze pamiętać, gdy tworzą się grupy krajów wewnątrz Unii" - podsumowuje Vanhanen.

Alpo Rusi, fiński politolog, były dyplomata, a także były doradca prezydenta fińskiej republiki, uważa, że Finlandia ma powody, aby zastanawiać się nad pozostawaniem poza Trójmorzem ze względu na politykę równowagi oraz relacje z Rosją.

Rusi napisał na łamach dziennika "Iltalehti", że Trójmorze budzi zainteresowanie, ponieważ przypomina powstałą po pierwszej wojnie światowej ideę Międzymorza forsowaną przez marszałka Józefa Piłsudskiego, której celem było tworzenie bloku bezpieczeństwa w Europie Środkowej.

Rusi, który obecnie współpracuje z litewskim uniwersytetem w Kownie, prognozuje, że państwa tworzące inicjatywę w kolejnych latach będą znaczącą grupą w UE. "Dla Finlandii uczestnictwo w tym projekcie mogłoby być uzasadnione, ponieważ pozycja geopolityczna kraju nie wzmocni się, jeśli pozostanie poza tą inicjatywą" - pisze Rusi.

Fiński politolog odwołuje się również do tzw. doktryny Paavo Lipponena (premiera Finlandii w latach 1995-2003), zgodnie z którą Finlandia jest w stanie zapewnić sobie największe korzyści z członkostwa w Unii wtedy, gdy zacieśni stosunki z tzw. politycznym rdzeniem UE. Obecny fiński premier Juha Sipila przyznał niedawno, kierując się tą doktryną, że to Niemcy i Francja są dla Finlandii najważniejszymi sojusznikami w Unii.

Według Rusiego takie założenie Sipili niesie za sobą pewne problemy. Po pierwsze Finlandia nie będzie nigdy równorzędnym partnerem dla tych dwóch mocarstw europejskich. Z drugiej zaś strony, jak argumentuje Rusi, przyznanie, że istnieje "jakiś rdzeń", oznacza że Unia podzieliła się.

Największy fiński dziennik "Helsingin Sanomat" (HS) zapytał po wizycie Donalda Trumpa w Europie o ideę Trójmorza kluczowe resorty dla współpracy w ramach Trójmorza: MSZ, kancelarię premiera, resort pracy i gospodarki, a także infrastruktury i komunikacji. "Prawie wszyscy urzędnicy odpowiedzieli, że nigdy nie słyszeli o nazwie tej inicjatywy" - informuje "HS".

Przedstawicielka MSZ przyznała "HS", że Finlandia rozważa każdą inicjatywę oddzielnie pod kątem możliwych korzyści dla kraju. Dodała, że nie ma również wiedzy o tym, by Finlandia analizowała ideę Trójmorza razem z innymi państwami Europy Północnej, np. Danią czy Szwecją, które również znajdują się w regionie bałtyckim.

Grupa Trójmorza została powołana w 2015 roku z inicjatywy prezydentów Polski i Chorwacji. Pierwszy szczyt odbył się w Dubrowniku w 2016 r. Kolejny zaplanowany jest na 2018 rok w Rumunii. Obecnie członkami grupy są: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Węgry.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Finlandia poza Trójmorzem

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!