XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Francuski parlament przyjął projekt reformy rynku pracy

Francuski parlament przyjął projekt reformy rynku pracy
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Francuski parlament zaaprobował w środę rządowy projekt reformowania rynku pracy za pomocą uproszczonej procedury polegającej na wprowadzaniu ustaw poprzez dekrety. Zmiana kodeksu pracy ma przyczynić się do zwiększenia zatrudnienia i konkurencyjności Francji.

Minister pracy Francji Muriel Penicaud uznała to za "ważny etap (budowania) ambitnego i odnowionego modelu społecznego".

Reforma rynku pracy jest jednym z najważniejszych priorytetów prezydenta Emmanuela Macrona.

Przeciw przyjęciu wniosku w sprawie dekretów wypowiedzieli się deputowani lewicy, którzy krytykowali zarówno zaakceptowanie samej procedury, jako ograniczającej debatę parlamentarną, jak i projekt zmian w kodeksie pracy, będący w ich ocenie ograniczaniem francuskiego modelu socjalnego.

O tym, że Macron chce reformować rynek pracy za pomocą dekretów, media poinformowały już w maju, przypominając, że nie jest to nowa praktyka - w V Republice stosuje się takie dekrety od 1960 roku.

Próby zreformowania rynku pracy za prezydentury Francois Hollande'a doprowadziły do rozłamu wśród rządzących socjalistów oraz do masowych protestów i strajków organizowanych na wezwanie central związkowych.

Dekrety pozwolą pominąć długie procedury parlamentarne i zachować oryginalny kształt ustawy, bez narzuconych przez deputowanych poprawek.

W ubiegłym roku rząd premiera Manuela Vallsa zdołał doprowadzić do przyjęcia ustawy mającej uelastycznić rynek pracy i pomóc w walce z bezrobociem dopiero wtedy, gdy skorzystał z możliwości przewidzianej w art. 49 ust. 3 konstytucji, który pozwala na wprowadzenie ustawy bez poddawania jej pod głosowanie w parlamencie.

Valls skorzystał z tego przepisu, ponieważ duża część socjalistów wraz prawicową opozycją odrzucała w parlamencie projekt; jednak sama debata nad ustawą, a następnie jej przeforsowanie spowodowało masowe protesty.

Podobne demonstracje na wielką skalę towarzyszyły też w 2006 roku podjętym przez prezydenta Jacques'a Chiraca próbom rozluźnienia przepisów regulujących zatrudnianie młodych ludzi i podniesieniu wieku emerytalnego przez Nicolasa Sarkozy'ego w 2010 roku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Francuski parlament przyjął projekt reformy rynku pracy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!