XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Francuski rząd ogranicza liberalizację prawa pracy

Francuski rząd ogranicza liberalizację prawa pracy
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Francuski premier Manuel Valls przedstawił w poniedziałek zrewidowane plany reformy prawa pracy, czyniąc niewielkie ustępstwa pod adresem związków zawodowych, które protestowały przeciwko zbyt daleko idącym założeniom pierwotnego projektu.

W znowelizowanej wersji rząd wycofał się z określenia maksymalnej stawki odszkodowania należnego pracownikowi, który został bezzasadnie zwolniony z pracy; w zapisach reformy pozostały natomiast niewiążące prawnie wytyczne w tej sprawie. Przeciwko takiemu pułapowi odszkodowania dla zwolnionego pracownika protestowały zgodnie wszystkie związki zawodowe i organizacje studenckie; w ubiegłym tygodniu w protestach na ulicach francuskich miast wzięły udział setki tysięcy ludzi.

Drugie ustępstwo rządu to rezygnacja z możliwości wprowadzenia elastycznego czasu pracy w małych i średnich przedsiębiorstwach.

Nowy projekt wprowadza ponadto większą kontrolę sądów w przypadku zwolnień z zakładów pracy z powodów ekonomicznych.

"To nowy punkt wyjścia dla tego tekstu" - podkreślił premier Valls. AFP pisze, że zrewidowane plany przekonały tylko częściowo związki zawodowe, z których część nadal nawołuje do wychodzenia na ulice przeciwko reformie. Natomiast organizacje pracodawców wyraziły rozczarowanie poprawkami.

"Musimy reformować, tak, reformować" - mówił w poniedziałek rano prezydent Francois Hollande, dodając, że realizacja tego rodzaju ambitnych zamierzeń rządu nigdy nie przebiega łatwo.

Nowelizacja prawa, dopuszczająca przede wszystkim wydłużenie tygodnia pracy z 35 nawet do 60 godzin i zawieszenie płacenia za nadgodziny, ma być przedmiotem obrad rządu 24 marca.

Planowane zmiany mają dostarczyć bodźców ekonomicznych dla rozwoju i spowodować zmniejszenie stopy bezrobocia, utrzymującej się od dwóch lat na poziomie 10 proc.

Jest to celem strategicznym rządu i prezydenta Francois Hollande'a osobiście, uczynił on bowiem z obniżenia bezrobocia warunek ubiegania się o reelekcję w 2017 roku. Tymczasem od chwili objęcia przez niego urzędu liczba poszukujących pracy zwiększyła się z 4,4 mln do 5,5 mln.

Wprowadzenie tygodniowej normy czasu pracy w wymiarze 35 godz. było w 2000 r. zasługą socjalistycznego rządu premiera Lionela Jospina. Zdaniem AFP ani prezydent Hollande, ani premier Valls nie mogą sobie teraz pozwolić na otwarte odstąpienie o tej "zdobyczy" lewicy. Zapis o 35-godzinnym tygodniu pracy pozostanie. Dążąc jednak do poszerzenia grupy potencjalnych wyborców o tych wyznających poglądy centrowe i starając się sprostać zadaniom, jakie stawia przed krajami strefy euro Komisja Europejska, tandem Hollande-Valls wprowadza w projekcie zmian do kodeksu pracy cały szereg furtek.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Francuski rząd ogranicza liberalizację prawa pracy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!