XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Gospodarcza historia Polski i Niemiec układa się jak ta z piłkarskich boisk

Gospodarcza historia Polski i Niemiec układa się jak ta z piłkarskich boisk
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Mija ćwierć wieku od podpisania z Niemcami traktatu o przyjaźni i dobrym sąsiedztwie. Wspólną historię Polski i Niemiec z ostatnich 25 lat można porównać do tej z piłkarskich boisk. Pierwsze spotkania przegrywane z kretesem, później remis i tak aż do historycznego zwycięstwa. Podobnie sprawy mają się w naszych kontaktach gospodarczych.

Początkowo całkowita dominacja Niemiec, a ostatnio Polska wyrastająca na coraz bardziej równorzędnego partnera. Przy czym nadal mamy świadomość niemieckiej potęgi.

- To jedna z największych gospodarek światowych. Drugi co do wielkości eksporter na świecie. Pierwsza gospodarka europejska – wylicza przewagi naszego partnera Jakub Wojnarowski, zastępca dyrektora generalnego Konfederacji Lewiatan.



I zwraca uwagę na fakt, że nasza gospodarka zależy od kondycji gospodarki niemieckiej. Nie bez przyczyny mówi się, że jest to nasza lokomotywa i okno na świat.

- Eksportujemy do Niemiec prawie 30 proc. naszych towarów. Importujemy prawie tyle samo, chociaż mamy nadwyżkę obrotów, czyli to jest jeden z tych partnerów, do których my eksportujemy więcej, niż importujemy do kraju – wyjaśnia gość radiowej Jedynki.

Jak podkreśla, główną zaletą Niemiec, jest to, że nasi przedsiębiorcy, dzięki obecności na tamtejszym rynku, mogą wchodzić na inne rynki europejskie i światowe.

Cały czas poziom inwestycji niemieckich w Polsce, jak zaznacza ekspert z Konfederacji Lewiatan, jest jeszcze wyższy niż nasz w Niemczech, ale mamy już swoich pierwszych "Lewandowskich" czy "Krychowiaków" na tamtejszym rynku. Wystarczy wspomnieć o polskich autobusach jeżdżących w Berlinie, czy pociągach Pesy, którym udało się zdobyć homologację na niemiecki rynek.

- Te inwestycje są coraz bardziej widoczne na rynku niemieckim. Obecne są tam także stacje paliw Orlenu, ale także wiele mniejszych firm – podkreśla Jakub Wojnarowski.

Jak dodaje, Polska wciąż nadrabia dystans wobec zachodniego sąsiada.

- Ważne jest budowanie coraz bardziej innowacyjnych produktów. Akurat w przypadku Niemiec eksportujemy już tam towary wysoko przetworzone – zaznacza Jakub Wojnarowski.

Niemiecki rynek otwarty jest jednak nie tylko na towary z Polski, ale i naszych specjalistów.

- To jest rynek, który wchłania najwięcej pracowników delegowanych z Polski. To są zarówno specjaliści inżynierowie, jaki opieki osób starszych, niepełnosprawnych. Na rynku niemieckim pracuje legalnie prawie 400 tys. osób z Polski – podaje liczby gość radiowej Jedynki.

Na Euro 2016 wyprzedzamy m.in. Belgów, Hiszpanów i Rosjan, aby podobnie było w kontaktach gospodarczych z Niemcami.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Gospodarcza historia Polski i Niemiec układa się jak ta z piłkarskich boisk

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!