GUS: W 2014 r. 1,6 mln członków związków zawodowych

Związki zawodowe skupiały w 2014 r. 1,6 mln członków w aktywnych 12,9 tys. jednostkach organizacyjnych związków - podał Główny Urząd Statystyczny. Dwie trzecie (66 proc.) zakładowych organizacji związkowych działa w podmiotach sektora publicznego.

Co czwarta osoba zrzeszona w związkach zawodowych zajmowała się zawodowo edukacją. Najwyższy odsetek związkowców wśród pracowników był w 2014 r. w sektorze górnictwa i wydobycia - 72 proc. pracowników branży należy do zakładowych organizacji związkowych - podał urząd w poniedziałek w informacji.

GUS podał, że na koniec 2014 r. w rejestrze REGON zarejestrowanych było 19,5 tys. jednostek organizacyjnych związków zawodowych różnego szczebla - od zakładowych do ogólnopolskich - posiadających osobowość prawną. Aktywną działalność prowadziło w zeszłym roku 66 proc. z nich - 12,9 tys.

Zakładowe organizacje związkowe stanowiły najwięcej - 78 proc. wszystkich jednostek, 18 proc. to międzyzakładowe organizacje związkowe. W kraju działa też ok. 300 federacji, konfederacji i ich struktur terenowych lub branżowych. W 2014 r. 10,9 tys. spośród 12,9 tys. aktywnych organizacji związkowych (82 proc.) tworzyło rozbudowane struktury organizacyjne.

W zakładowych organizacjach była ponad połowa związkowców (52 proc.), 27 proc. należało do organizacji międzyzakładowych. 83 proc. wszystkich związkowców jest w organizacjach zrzeszonych w trzech reprezentatywnych centralach związkowych - NSZZ Solidarność, OPZZ i Forum Związków Zawodowych. 10,2 tys. organizacji zakładowych działało w 6,3 tys. firm i instytucji - więcej niż jedna organizacja działała w 27 proc. zakładów pracy; w 1 proc. zakładów funkcjonowało co najmniej pięć organizacji związkowych.

Najwięcej siedzib związków zawodowych było w woj. śląskim - 15 proc., mazowieckim - 12 proc. (w tym połowa w Warszawie), i na Dolnym Śląsku (9 proc.). Również w tych województwach najwięcej było członków związków - 20 proc. wszystkich związkowców było w woj. śląskim, a 15 proc. w mazowieckim.

1,6 mln osób zrzeszonych w związkach zawodowych to 5 proc. dorosłej ludności, 11 proc. osób pracujących, 17 proc. wszystkich zatrudnionych na podstawie stosunku pracy oraz 19 proc. pracowników w firmach zatrudniających powyżej dziewięciu osób.

W związkach jest więcej mężczyzn - 54 proc. najwięcej w zakładach zajmujących się budownictwem, górnictwem, wytwarzaniem energii, dostawami wody, rolnictwem i transportem nawet do 80-88 proc. Więcej kobiet jest związkach zawodowych w ochronie zdrowa i pomocy społecznej (79 proc.) oraz działalności finansowej i ubezpieczeniowej (73 proc.).

GUS podał, że związki zrzeszały w 2014 r. 126 tys. emerytów. - 8 proc. ogólnej liczby członków związków zawodowych.

Najwięcej organizacji związkowych (67 proc.) zrzesza między 15 a 149 członków. Do 14 osób w związku ma 16 proc. organizacji, a 11 proc. od 150 do 500. Największy odsetek wszystkich związkowców (36 proc.) jest jednak w organizacjach powyżej 1 tys. członków.

Najczęściej wskazywanym przez organizacje związkowe problemem w działalności w 2014 r. były trudności w kontaktach z pracodawcami - podało tak 33 proc. organizacji związkowych. 29 proc. wskazywało problemy dotyczące przepisów prawnych, a 27 proc. organizacji - niewystarczającą liczbą chętnych do pracy społecznej. 17 proc. jednostek związkowych uważa, że problemem jest niewystarczająca liczba członków.

W 2014 r. związki zawodowe deklarowały, że składki członkowskie za poprzedni rok opłaciło 86 proc. ich członków, a w nieodpłatną pracę na ich rzecz zaangażowanych było 182 tys. członków. Pracowników etatowych zatrudniała co 50 organizacja związkowa, a działalność gospodarczą prowadziło tylko 0,6 proc. wszystkich związków zawodowych.

GUS zaznaczył, że poniedziałkowa statystyka związkowa to pierwsze od 25 lat opracowaniem GUS na temat związków zawodowych i powraca do tradycji badań tej grupy zapoczątkowanej w 1930 r.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: GUS: W 2014 r. 1,6 mln członków związków zawodowych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!