Handel najbardziej cierpi na brak pracowników

Handel najbardziej cierpi na brak pracowników
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Handel i sprzedaż, bankowość/finanse/ubezpieczenia, przemysł ciężki oraz telekomunikacja i zaawansowane technologie - w tych branżach najczęściej w styczniu poszukiwano pracowników, wynika z raportu Pracuj.pl.

W raporcie podano, że w styczniu na portalu opublikowano 46 401 ogłoszeń, czyli o 15 proc. więcej niż w styczniu 2016 r. i o 40 proc. więcej niż w grudniu 2016 r. "W styczniowych danych widać także znaczące odbicie branży budowlanej, która zanotowała największy wzrost zapotrzebowania na pracowników w ujęciu rok do roku" - podkreślono.

W pierwszej trójce branż o największym zapotrzebowaniu na pracowników znalazły się: handel i sprzedaż (blisko 8 tys. ofert pracy), bankowość/finanse/ubezpieczenia (ponad 5,4 tys.) oraz przemysł ciężki (3,6 tys.).

Z badania wynika, że na początku roku największy wzrost zapotrzebowania na pracowników (w porównaniu do grudnia 2016 r.) odnotowano w branży budowlanej (skok o 48 proc.)

W styczniu br. (w porównaniu ze styczniem 2016) największy wzrost liczby ofert pracy zanotowano dla specjalistów inżynierii (o 27 proc.), pracowników IT (o 20 proc.), produkcji (19 proc.), nieruchomości (16 proc.), budownictwa (14 proc.), 14 obsługi klienta (14 proc.).

Z badania wynika, że w styczniu najczęściej zapotrzebowanie na nowych pracowników zgłaszały firmy zatrudniające powyżej 250 pracowników - opublikowały one ponad 13,5 tys. ofert pracy. Niemal równie często rekrutowali pracodawcy w firmach średnich (zatrudniających od 51 do 250 pracowników) - z tych firm pochodziło 12,8 tys. ofert pracy.

Także małe firmy utrzymały bardzo wysoki poziom zapotrzebowania na pracowników - 12 tys. ogłoszeń o pracę w styczniu. W raporcie zaznaczono, że najwyższą dynamikę wzrostu liczby ofert pracy odnotowano w firmach największych (powyżej 250 pracowników) - było to 21 proc. wzrostu (w porównaniu do stycznia 2016 r.). Na drugim miejscu pod względem wzrostu zapotrzebowania znalazły się firmy małe (od 10-50 pracowników) - wzrost o 15 proc. Firmy średnie zwiększyły liczbę ofert pracy o niemal 12 proc., a mikroprzedsiębiorstwa (do 10 pracowników) o 8 proc.

Niezmiennie - zwrócono uwagę w raporcie - jeśli chodzi o rozkład ogłoszeń według województw, dominuje woj. mazowieckie; w styczniu opublikowano 10 647 ofert. Na kolejnych miejscach znalazły się województwa dolnośląskie (4 698), małopolskie (4 463) oraz wielkopolskie (4 125). Znaczna liczba ofert pracy pochodziła także z województw: śląskiego (3 934), pomorskiego (2 954) oraz łódzkiego (2781).

W styczniu 2017 r. w porównaniu z poprzednim rokiem największe wzrosty zapotrzebowania na pracowników odnotowano w województwie podkarpackim, 21,5 proc., opolskim (19 proc.), wielkopolskim (18,8 proc.) oraz świętokrzyskim (18,35 proc.).
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Handel najbardziej cierpi na brak pracowników

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!