Inwestycje mają coraz silniej napędzać polski przemysł

Inwestycje mają coraz silniej napędzać polski przemysł
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polski przemysł w coraz większym stopniu będzie napędzać odbicie krajowego popytu inwestycyjnego - wynika z komentarza Piotr Piękosia z banku Pekao do najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego na temat produkcji przemysłowej.

  • Dynamika produkcji przemysłowej wynikała m.in. z większej liczby dni roboczych niż w grudniu.
  • Szczególne przyspieszenie wzrostu produkcji odnotowały firmy specjalizujące się we wznoszeniu budynków.
  • Z kolei sprzedaż detaliczną napędził rosnący rynek samochodów.

W styczniu 2018 roku produkcja przemysłowa wzrosła o 8,6 proc. w ujęciu rok do roku, natomiast w ujęciu miesięcznym była wyższa o 4,1 proc. - poinformował GUS 20 lutego.

Wstępne dane wskazują również, że "produkcja sprzedana przemysłu w cenach stałych (w przedsiębiorstwach o liczbie pracujących powyżej 9 osób) była w styczniu br. o 8,6 proc. wyższa niż przed rokiem i o 4,1 proc. wyższa w porównaniu z grudniem minionego roku". "Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 6,2 proc. wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 0,8 proc. niższym w porównaniu z grudniem ub. roku" - czytamy w komunikacie.

"Wyraźny wzrost dynamiki produkcji w styczniu jest efektem wygaszenia negatywnego wpływu różnicy w liczbie dni roboczych, który zaniżył odczyt grudniowy" - wskazał Piękoś.

Czytaj także: Produkcja przemysłowa w styczniu zanotowała solidny wzrost

Jak dodał, dynamika produkcji przemysłowej "powinna w kolejnych miesiącach utrzymywać się na względnie wysokich poziomach" - średnio w okolicach 6-7 proc. rdr. "W coraz większej mierze silnikiem napędowym przemysłu będzie odbicie krajowego popytu inwestycyjnego" - podkreślił.

Ekonomista zwrócił też uwagę na wzrost produkcji budowlano-montażowej. "Największe przyspieszenie wzrostu produkcji odnotowały podmioty specjalizujące się we wznoszeniu budynków (38 proc. rdr wobec 2,3 proc. rdr w grudniu) oraz jednostki, których podstawowym rodzajem działalności są roboty specjalistyczne (36,9 proc. rdr wobec 11,6 proc. rdr w grudniu)" - wskazał. Jak ocenił, to sugeruje "przesuwanie się centrum wzrostu produkcji budowlanej z inwestycji infrastrukturalnych w stronę inwestycji prywatnych".

Samochody napędzają sprzedaż detaliczną


Odnosząc się, z kolei, do wzrostu sprzedaży detalicznej Piękoś ocenił, że "mocny wzrost dynamiki sprzedaży detalicznej związany jest w dużej mierze z powrotem dynamiki sprzedaży samochodów do wyższych poziomów po grudniowym dołku".

W styczniu br. sprzedaż detaliczna w cenach stałych wzrosła w skali roku o 7,7 proc., wobec wzrostu o 5,2 proc. przed miesiącem oraz wzrostu o 9,5 proc. w styczniu 2017 - poinformował 20 lutego GUS.

Jak zaznaczył Piękoś o utrzymujących się bardzo dobrych nastrojach konsumentów świadczy też powrót dynamiki sprzedaży mebli, RTV i AGD do dwucyfrowych poziomów.

"Spodziewamy się, że po zeszłorocznym apogeum dynamiki konsumpcji wzrost sprzedaży detalicznej w ujęciu realnym będzie się w tym roku stopniowo obniżać przy coraz słabszym wpływie transferów fiskalnych (Rodzina 500 plus) na wzrost siły nabywczej gospodarstw domowych, choć cały czas kluczowym wsparciem będzie pozostawać solidna dynamika funduszu płac" - podkreślił.

"Dzisiejsze dane nie powinny mieć istotnego wpływu na stanowisko dominującej +gołębiej+ większości w RPP opowiadającej się kontynuacją stabilizacji stóp co najmniej do końca tego roku. Podtrzymujemy jednak oczekiwanie, że pierwsza podwyżka stóp procentowych będzie miała miejsce jeszcze przed końcem roku (4 kw. 2018) w obliczu rosnącej presji inflacyjnej" - zaznaczył ekonomista.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Inwestycje mają coraz silniej napędzać polski przemysł

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!