KE rozwiewa wątpliwości ws. unijnych agencji w Londynie

KE rozwiewa wątpliwości ws. unijnych agencji w Londynie
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Siedziby unijnych agencji muszą znajdować się na terytorium UE. Decyzja o zmianie obecnej siedziby agencji ds. leków oraz agencji ds. nadzoru bankowego w Londynie będzie decyzją 27 państw członkowskich - powiedział w środę rzecznik KE Margaritis Schinas.

"Financial Times" napisał, że Wielka Brytania walczy o to, aby po Brexicie dwie ważne unijne agencje - Europejska Agencja ds. Leków i Europejski Urząd Nadzoru Bankowego - pozostały w Wielkiej Brytanii, co może spowodować zdziwienie w europejskich stolicach. Według gazety, brytyjski minister ds. Brexitu David Davis nie zgadza się na to, żeby obie agencje i łącznie około 1000 pracowników musiało wynieść się z Londynu, chociaż w UE już pojawili się zainteresowani, którzy chcieliby, żeby agencje znalazły nowe siedziby w ich stolicach.

"Siedziby unijnych agencji muszą znajdować się na terytorium Unii Europejskiej. Decyzja o zmianie siedziby Europejskiej Agencji ds. Leków i Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego będzie decyzją 27 państw członkowskich. Nie będzie częścią negocjacji ws. Brexitu, ale raczej konsekwencją Brexitu. Wielka Brytania opuszcza Unię Europejską i nie będzie miała nic do powiedzenia w sprawie lokalizacji unijnych agencji" - powiedział Schinas.

Jak dodał, zadaniem Wielkiej Brytanii będzie jedynie pomoc w przeniesieniu agencji do innego miasta w momencie, gdy zostanie znaleziona dla nich nowa siedziba.

Europejska Agencja ds. Leków (EMA) odpowiada za ochronę zdrowia ludzi i zwierząt poprzez ocenę produktów leczniczych. Ocenia wnioski o europejskie pozwolenie na dopuszczenie do sprzedaży leków. To największa unijna instytucja w Londynie, zatrudniająca 900 osób. Z rocznym budżetem w wysokości 322 mln euro, odwiedzana przez 36 tys. ekspertów rocznie, którzy przyjeżdżają pracować nad oceną leków, jest atrakcyjna dla unijnych stolic. Wśród wielu państw również Polska jest zainteresowana, żeby ta agencja przeniosła się do Warszawy.

Europejski Urząd Nadzoru Bankowego został założony w 2011 roku i ma w swojej londyńskiej siedzibie 160 pracowników. Zajmuje się wdrażaniem przepisów regulujących i nadzorujących działalność sektora bankowego we wszystkich krajach UE. Celem agencji jest stworzenie skutecznego i stabilnego jednolitego rynku produktów bankowych w UE. Agencja jest częścią powstałego w 2011 r. Europejskiego Systemu Nadzoru Finansowego. Również w przypadku tej agencji Polska jest zainteresowana przeniesieniem jej siedziby nad Wisłę.

Kwestia nowej lokalizacji na dla obu agencji może być tematem europejskiego szczytu przewidzianego na 29 kwietnia.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: KE rozwiewa wątpliwości ws. unijnych agencji w Londynie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!