Komisarz Reding chce 40 proc. miejsc dla kobiet w radach nadzorczych

Komisarz Reding chce 40 proc. miejsc dla kobiet w radach nadzorczych
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Komisarz UE ds. sprawiedliwości Viviane Reding chce w październiku zaproponować nowe unijne prawo zmuszające spółki giełdowe w UE do zapewnienia kobietom 40 proc. miejsc w radach nadzorczych. Propozycja budzi kontrowersje; przeciw jest m.in. Catherine Ashton.

Przepisy o kwotach miałyby wejść w życie w 2020 roku, a już w 2018 roku w firmach publicznych, "tak, by dały one dobry przykład" - powiedziały PAP we wtorek źródła bliskie tej sprawie w Komisji Europejskiej. Z obowiązkowych kwot 40 proc. kobiet w radach nadzorczych - zastrzegły źródła - wyłączone będą firmy zatrudniających poniż 250 osób i z dochodem mniejszym niż 50 mln euro rocznie.

Sankcje za nierespektowanie przepisów ustaliłyby same kraje członkowskie, mając do wyboru grzywny administracyjne, wykluczenie z przetargów publicznych, zakaz dotacji czy pomocy państwa.

Propozycja luksemburskiej komisarz Reding, ujawniona we wtorek w "International Herald Tribune" i "Financial Times", budzi jednak ogromne kontrowersje - nie tylko wśród państw członkowskich, ale także w samej Komisji Europejskiej.

"Przeciw jest m.in. Guenther Oettinger (niemiecki komisarz ds. energii); Johannes Hahn (austriacki komisarz ds. polityki regionalnej) Connie Hedegaard (Dunka odpowiedzialna za walkę ze zmianami klimatycznymi) i Catherine Ashton (Brytyjka, szefowa dyplomacji UE)" - powiedziały źródła PAP.

Wśród państw UE przeciw jest m.in. Wielka Brytania i Szwecja. Natomiast w kilku państwach UE - w tym we Francji, Włoszech, Hiszpanii i Holandii już obowiązują podobne, krajowe kwoty. Propozycja, by wejść w życie, będzie wymagać zgody kwalifikowana większością głosów.

Reding już w marcu zapowiedziała, że zaproponuje prawo zmuszające firmy do wprowadzenia kwot. Wówczas to okazało się, że jej apele do biznesu o dobrowolne zwiększenie liczby kobiet we władzach przedsiębiorstw nie dały efektu. Firmy miały podpisywać tzw. zobowiązanie dla Europy, w którym obiecywały zastępowanie mężczyzn odchodzących z zarządów i rad nadzorczych wykwalifikowanymi kobietami. Po roku okazało się, że tylko 24 firmy podpisały deklarację.

W Polsce kobiety stanowią 11,8 proc. członków zarządów spółek giełdowych. W UE tylko jeden na siedmiu członków zarządów jest kobietą - 13,7 proc. To bardzo mały wzrost w porównaniu z 2010 roku, kiedy kobiety stanowiły 11,8 proc. Marcowy raport KE oceniał, że w tym tempie zajęłoby aż 40 lat, by kobiety zajmowały przynajmniej 40 proc. miejsc w zarządach. KE rozpoczęła w marcu publiczne konsultacje w sprawie środków prawnych, jakie mają zaradzić tej sytuacji.

Aż 75 proc. obywateli państw UE, jak wynika z sondażu Eurobarometru, popiera wprowadzenie legislacji, by zapewnić równowagę płci w zarządach firm. A 49 proc. ankietowanych stwierdziło, że kary finansowe byłyby najlepszym sposobem, by wymusić odpowiednie mechanizmy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!