Koncern Teva zwolni 4 tys. ludzi. Strajki w całym Izraelu

Koncern Teva zwolni 4 tys. ludzi. Strajki w całym Izraelu
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Izraelski koncern Teva, największy na świecie producent leków generycznych, który boryka się z bardzo poważnymi problemami finansowymi, przedstawi w czwartek plan restrukturyzacji przewidujący zwolnienie "tysięcy" pracowników - podało w środę izraelskie radio.

  • Teva ponosi konsekwencje katastrofalnej strategii, na którą złożyło się przejęcie w ubiegłym roku za 40 miliardów dolarów firmy Actavis, wydziału leków generycznych amerykańskiego koncernu Allergan.
  • W sierpniu firma zapowiedziała zamknięcie lub sprzedaż sześciu fabryk w tym roku i dziewięciu w przyszłym, a także zmniejszenie zatrudnienia do końca 2017 roku o około 7 tysięcy ludzi.

Szef izraelskiej centrali związkowej Histadrut Awi Nissenkorn ogłosił, że w niedzielę odbędzie się strajk generalny w proteście przeciwko zwolnieniom w Tevie, które określił jako "haniebne". Strajk powinien objąć cały sektor publiczny, banki, giełdę, ruch lotniczy, transport drogowy, a także wszystkie oddziały Tevy.

Według izraelskiego dziennika gospodarczego "Calcalist", Teva z uwagi na swoje zadłużenie szacowane na 35 mld dolarów ma zamiar zredukować o "ponad 4 tysiące osób" swój personel, głównie w USA i Izraelu

Z kolei dziennik "Globes" podał, że w Izraelu będzie zwolnionych z koncernu farmaceutycznego od "3 tysięcy do 7 tysięcy pracowników".

- Teva zamknie i sprzeda swoją fabrykę w Kirjat Szemona (na północy Izraela) specjalizującą się w sprzęcie medycznym i zredukuje o 595 osób zatrudnienie w swej głównej siedzibie w Petach Tikwa pod Tel-Awiwem. Cała działalność naukowo-badawcza w Natanji (na północ od Tel Awiwu) ustanie, a inne piony zakładów zostaną sprzedane - napisał "Globes".

W sierpniu Teva zapowiedziała zamknięcie lub sprzedaż sześciu fabryk w tym roku i dziewięciu w przyszłym, a także zmniejszenie zatrudnienia do końca 2017 roku o około 7 tysięcy ludzi.

Analitycy uważają jednak, że te środki restrukturyzacyjne będą niewystarczające, aby zrównoważyć presję konkurencyjną w obszarze leków generycznych.

Jak pisze agencja AFP, Teva ponosi konsekwencje katastrofalnej strategii, na którą złożyło się przejęcie w ubiegłym roku za 40 miliardów dolarów firmy Actavis, wydziału leków generycznych amerykańskiego koncernu Allergan.

Z jednej strony rynek leków generycznych nie okazał się w USA tak duży, jak przewidywano, z drugiej zaś strony Tevę w opracowaniu generyku produkowanego przez nią leku Copaxone na stwardnienie rozsiane wyprzedziła konkurencyjna firma Mylan, co doprowadziło do dalszych strat.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Koncern Teva zwolni 4 tys. ludzi. Strajki w całym Izraelu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!