XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Konsultacje ws. rent mundurowych do 18 kwietnia

Konsultacje ws. rent mundurowych do 18 kwietnia
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Do 18 kwietnia potrwają konsultacje ze związkami w sprawie zmian w systemie rentowym służb mundurowych. MSW chce m.in. wprowadzić - podobnie jak w systemie powszechnym - dwie kategorie niezdolności do pełnienia służby w miejsce obecnych trzech grup inwalidzkich.

Zmiany dotyczą wprowadzenia w miejsce obecnych trzech grup inwalidzkich dwóch kategorii: niezdolny do służby oraz niezdolny do służby ze znacznym ograniczeniem sprawności. Po wejściu w życie proponowanych zmian nie byłoby, aktualnie istniejącej, tzw. trzeciej grupy inwalidzkiej - niezdolny do służby, ale zdolny do pracy. Obecni renciści w ramach trzeciej grupy inwalidzkiej zachowaliby prawa nabyte.

MSW chce, aby wymiar renty pozostał na takim samym poziomie jak dotychczas. Oznacza to, że funkcjonariusze niezdolni do służby otrzymywaliby 70 proc. uposażenia na ostatnio zajmowanym stanowisku, a ci z nich, u których stwierdzono znaczne naruszenie sprawności - 80 proc.

Podobnie jak do tej pory, renty z tytułu niezdolności do służby mają być zwiększane o 10 proc., gdy niezdolność powstała wskutek wypadku w pracy lub choroby zawodowej. Osoba niezdolna do służby będzie też mogła ubiegać się o przyznanie dodatku pielęgnacyjnego na dotychczasowych zasadach.

Obecnie osoby, których uszczerbek na zdrowiu miał związek ze służbą, mogą powiększyć emeryturę do 15 proc. podstawy wymiaru renty inwalidzkiej. Po zmianach nowi emeryci nie będą mieć takiej możliwości. Dodatkowych środków nie stracą ci, którym już je przyznano.

Orzeczenia bezterminowe wydane przed wejściem w życie proponowanych zmian, które określają dotychczasowe grupy inwalidztwa i ich związek ze służbą, pozostają w mocy. Natomiast orzeczenia czasowe będą obowiązywały do czasu następnego badania kontrolnego.

MSW chce wprowadzić dwuinstancyjny system orzecznictwa lekarskiego. Stanowić go będą rejonowe komisje lekarskie i Centralna Komisja Lekarska Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Obecnie komisje te funkcjonują w formie trójinstancyjnego modelu. Pierwsza decyzję wydaje wojewódzka komisja lekarska. Od tej decyzji można się odwołać do okręgowej komisji lekarskiej. Z kolei od decyzji okręgowej komisji lekarskiej przysługuje skarga do centralnej komisji lekarskiej.

Po zmianach centralna komisja lekarska będzie orzekać, tak jak do tej pory, w składzie trzech lekarzy. Do jej zadań będzie należało m.in. rozpatrywanie odwołań od orzeczeń rejonowych komisji. Natomiast rejonowa komisja lekarska będzie orzekała m.in. o zdolności kandydatów oraz funkcjonariuszy do służby, o potrzebie udzielenia urlopu zdrowotnego. Będzie także kontrolowała zasadność wystawionych funkcjonariuszom zwolnień lekarskich.

Po zmianach, funkcjonariusze będą mieli obowiązek poddawania się badaniom zleconym przez komisje lekarskie, w tym m.in. badaniom specjalistycznym, psychologicznym, a także obserwacji w placówce leczniczej. Uchylanie się od tego obowiązku może skutkować nawet zwolnieniem funkcjonariusza ze służby.

W projekcie skrócono możliwość przebywania funkcjonariusza na zwolnieniu lekarskim z 12 miesięcy do 182 dni (średnio 6 miesięcy). Komisja lekarska będzie mogła jednak zdecydować o przedłużeniu urlopu zdrowotnego, pomimo wykorzystania przez funkcjonariusza 182 dni zwolnienia, gdy stan jego zdrowia rokuje poprawę i umożliwia pełnienie dalszej służby w formacji.

MSW chce także, aby 0,25 proc. planowanego rocznego budżetu na wypłaty emerytur i rent było przeznaczanych na aktywizację zawodową i tzw. prewencję rentową dla funkcjonariuszy. Środki te mają być przeznaczane na dofinansowanie - w całości lub w części - studiów wyższych, studiów podyplomowych oraz kursów zawodowych i językowych. W pierwszej kolejności do pomocy uprawnieni będą funkcjonariusze odchodzący ze służby z przyczyn od nich niezależnych, którzy jednocześnie nie nabyli prawa do emerytury.

Z kolei środki na prewencję rentową mają zostać przeznaczone np. na leczenie uzdrowiskowe czy rehabilitację. Do otrzymywania tych świadczeń uprawnieni będą m.in. funkcjonariusze, których stan zdrowia uległ pogorszeniu, ale nie spowodował niezdolności do pełnienia służby.

Projekt przewiduje, że proponowane zmiany wejdą w życie od lipca tego roku, natomiast rozwiązania dotyczące aktywizacji zawodowej funkcjonariuszy - od 1 stycznia 2014 r.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Konsultacje ws. rent mundurowych do 18 kwietnia

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!