Kopalnie do zamknięcia bo zabraknie górników?

Kopalnie do zamknięcia bo zabraknie górników?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Kopalnie być może trzeba będzie zamykać nie z powodów  ekonomicznych, lecz demograficznych, bo po prostu zabraknie górników. Dziś zawód górnika nie jest bardzo konkurencyjny w porównaniu z innymi zawodami – przekonywali eksperci w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

- Górnictwo może się skurczyć nie z powodów  ekonomicznych, lecz demograficznych,  kiedy zabraknie górników – powiedział Paweł Smoleń, członek zarządu ds. przemysłu i energetyki w Erbud.

Janusz Steinhoff, wicepremier i minister gospodarki w latach 1997-2001, doradca zarządu PwC prognozuje, że będą problemy z naborem pracowników do kopalń, zwłaszcza na Śląsku, gdzie jest niższe bezrobocie i praca w górnictwie nie jest konkurencyjna.

- Atrakcyjność finansowa zawodu górnika w porównaniu z innymi branżami nie jest tak duża, jak w przeszłości. To może być bariera utrzymania obecnego poziomu wydobycia  - dodał Janusz Steinhoff.

Podobnego zdania są inni eksperci.

- Zawód górnika przestał  być atrakcyjny, ponieważ jest duża niepewność co do przyszłości branży węglowej – wskazywał prof. Jan Wojtyła z Katedry Prawa i Ubezpieczeń Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, kierownik Centrum Badawczego Społecznego Dialogu Pracy.

W tej sytuacji nie można wykluczyć, że w Polsce wydobywać będą węgiel pracownicy z zagranicy.

- Może dojść do sytuacji, że w polskich kopalniach będą pracować Ukraińcy – przyznaje Michal Heřman, prezes zarządu PG Silesia.

Brak chętnych do pracy w polskim górnictwie węgla kamiennego to jednak wciąż kwestia przyszłości, choć gdzieniegdzie już teraz sytuacja jest niekomfortowa.

- W niektórych grupach pracowniczych w PGG jest bardzo niebezpieczna struktura wiekowa – przyznał Tomasz Rogala, prezes zarządu Polskiej Grupy Górniczej (PGG).

Jego zdaniem brak chętnych do pracy w górnictwie jest jednym z największych ryzyk dla tej branży. W ocenie prezesa Tomasza Rogali brakuje m.in. młodych inżynierów, którzy chcieliby się związać z branżą węglową. Na razie jednak z naborem pracowników PGG problemów nie ma. W styczniu br. spółka informowała, że tylko w pierwszym półroczu zamierza zatrudnić ok. 1300 osób.

Zapewnienie stałego dopływu odpowiednich kadr do spółek węglowych powinno być efektem systematycznych działań.

- Żeby zmienić postrzeganie górnictwa potrzebna jest nie zabawa na 5 minut, tylko długa strategia. Górnictwo może być mało "sexy" dla 18-19 latka wybierającego swoją drogę zawodową – powiedział Krzysztof Szlaga, prezes zarządu Lubelskiego Węgla Bogdanka.

Jak zapewnia, dziś ryzyka braku górników w kopalni Bogdanka nie ma. Spółka myśli jednak o przyszłości. Bogdanka współpracuje z dwoma szkołami średnimi, w których najlepsi uczniowie dostają stypendia i gwarancje zatrudnienia.

- To jest ważne dla młodych ludzi, ponieważ na ścianie wschodniej jest mniej firm niż na Śląsku – podkreślał Krzysztof Szlaga.

Lubelska kopalnia stara sobie zapewnić stały dopływ kadry inżynierskiej. Dlatego w kwietniu br. Bogdanka podpisała listy intencyjne z Akademią Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie (AGH), dotyczące zatrudniania najlepszych absolwentów studiów magisterskich specjalności górnictwo podziemne na Wydziale Górnictwa i Geoinżynierii oraz praktyk górniczych dla studentów czterech wydziałów AGH.

Bogdanka zobowiązała się zatrudniać corocznie najlepszych absolwentów studiów magisterskich specjalności górnictwo podziemne, kończących studia z wysoką średnią i jednocześnie wyrażających chęć podjęcia pracy w Bogdance. Nad wyborem kandydatów czuwać będzie koordynator wyznaczony przez Bogdankę, ściśle współpracujący z władzami wydziału.

Z kolei praktyki wakacyjne będą organizowane dla studentów czterech wydziałów AGH: Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii, Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska, Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska oraz Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki. Celem praktyk będzie odpowiednie przygotowanie kadry dla górnictwa podziemnego, a w szczególności podniesienie znajomości prawa geologiczno-górniczego oraz zasad bezpiecznej pracy pod ziemią.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kopalnie do zamknięcia bo zabraknie górników?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!