KPP: przestarzałe prawo utrudnia rozwój spółdzielniom pracy

KPP: przestarzałe prawo utrudnia rozwój spółdzielniom pracy
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Spółdzielnie pracy wytwarzają ok. 2-3 proc. PKB i zatrudniają ok. 300 tys. osób. Ich rozwój hamuje jednak prawo, niedostosowane do realiów gospodarczych - powiedział w czwartek na konferencji prasowej prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich Andrzej Malinowski.

Według informacji przedstawionych przez KPP, w Polsce istnieje ok. 14 tys. spółdzielni, z czego ok. 700 to spółdzielnie pracy zrzeszające ok. 10 mln członków i zatrudniające ok. 300 tys. osób.

"Mimo tak dużego potencjału, spółdzielnie nie mogą się rozwijać, ponieważ działają na podstawie przepisów sprzed 1989 r., czyli sprzed zmian ustrojowych. W efekcie, w ostatniej dekadzie ich liczba zmniejszyła się o ok. 75 proc. - zostały zlikwidowane albo upadły" - powiedział Malinowski.

Jak zauważyli eksperci KPP jednym z problemów, z którymi borykają się spółdzielnie jest brak tytułu własności do wypracowanego przez nie majątku. "Aby spółdzielnie przetrwały, konieczne są istotne zmiany w prawie, w tym umożliwienie im przekształcania się w spółki prawa handlowego" - powiedział ekspert KPP Adam Ambrozik.

Jak wyjaśnił PAP Adam Kwaśnik z KPP, przekształcenie spółdzielni w spółki umożliwi lepsze ich finansowanie. "Dziś takie przekształcenie jest trudne, gdyż wymaga np. wniesienia aportem do spółki całego majątku i praw, którymi dysponuje spółdzielnia. Przedsiębiorca, który chciałby zainwestować w spółdzielnię, nie może liczyć na uzyskanie liczby udziałów odpowiedniej do wniesionego przez niego kapitału, a w efekcie na odpowiednią dywidendę" - dodał.

"Przekształcenie spółdzielni w spółkę w myśl obecnych przepisów wymaga też uzyskania przez spółkę koncesji. Tymczasem koncesja powinna być automatycznie przenoszona ze spółdzielni na spółkę, bez potrzeby dopełniania uciążliwych wymogów administracyjnych związanych z jej uzyskaniem" - uważa Kwaśnik.

Wiceminister gospodarki Rafał Baniak wyjaśnił, że z założeń do projektu ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców, które znajdują się na etapie uzgodnień międzyresortowych, zostały wykreślone przepisy nowelizujące prawo spółdzielcze. "Nie oznacza to jednak, że drzwi zostały zamknięte i na etapie dalszych prac legislacyjnych zmiany w tym zakresie nie są możliwe" - dodał.

Spółdzielnia to podmiot gospodarczy stanowiący dobrowolne zrzeszenie osób prawnych lub fizycznych, z których każda musi posiadać co najmniej jeden udział. Od spółek odróżnia spółdzielnie m.in. to, że o zmianie liczby jej członków oraz kwoty funduszu udziałowego decyduje wyłącznie zarząd lub rada nadzorcza spółdzielni, bez potrzeby publicznej emisji akcji, jak w spółce akcyjnej, czy zgłaszania każdej sprzedaży udziałów do Krajowego Rejestru Sądowego, jak w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Członek spółdzielni nie odpowiada za jej zobowiązania, a w stratach spółdzielni partycypuje tylko do wysokości wniesionego udziału.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: KPP: przestarzałe prawo utrudnia rozwój spółdzielniom pracy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!